Artykuły

Łódź. Teatr Nowy w akcji "Dotknij Teatru"

W dniach 27 marca - 3 kwietnia odbędzie się siódma edycja "Dotknij Teatru" - projektu organizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Akcja manifestuje równouprawnienie wszystkich artystów teatru, daje świadectwo jedności teatru w swojej wielości i różnorodności oraz stwarza możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów.

"Dotknij Teatru" od 2010 roku realizuje zadanie powszechnej edukacji teatralnej, a w tegorocznej odsłonie podejmie temat katarktycznej funkcji zabawy w teatrze. Wydarzenia artystyczne wraz z działaniami edukacyjnymi zestawione w spójnym programie zdefiniowanym hasłem I/granie - Człowiek w grze pozwolą zapoznać łódzką publiczność z teatrem, który realizowany w estetyce komedii, groteski czy absurdu, kreuje przejmujący obraz współczesności.

Premiery. Debiuty. Goście. Wydarzenia. Spektakle. Warsztaty.

I/granie: Taniec / Improwizacja / Ruch / Cyrk / Lalka / Maska / Moralitet / Commedia dell'arte / Błazenada / Kabaret

Człowiek w grze z: historią, wojną, dojrzewaniem, ciałem, miłością / nienawiścią, rozstaniem, iluzją, szaleństwem, wspólnotą, systemem, śmiercią.

84 wydarzenia: 39 (23 tytuły) spektakli w tym 17 premier, 100 godzin warsztatów oraz pokazy / spotkania / wieczory autorskie / performance

***

Mała Literacka zaprasza na wydarzenie towarzyszące akcji "Dotknij Teatru", w ramach której zostanie zaprezentowane czytanie performatywne "Historia t-shirta" w reż. Jana Czaplińskiego. Po czytaniu odbędzie się spotkanie z Markiem Rabijem wokół jego książki "Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo" wydanej nakładem Wydawnictwo W.A.B. oraz z Janem Czaplińskim, autorem tekstu "Historia t-shirta". Spotkanie poprowadzi Agnieszka Cytacka.

30 marca 2016 / Mała Sala Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi / Zachodnia 83

19.15 - Historia t-shirta / czytanie performatywne / Dotknij Teatru / bezpłatne wejściówki

20.15 - spotkanie z Markiem Rabijem i Janem Czaplińskim / Mała Literacka / wstęp wolny

***

Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo

Dobra prezencja bywa kluczem do sukcesu, a metka na ubraniu ma znaczenie. Czasem to kwestia życia lub śmierci. Dla niektórych - dosłownie.

Blisko 1200 kobiet i mężczyzn zabitych pod gruzami Rana Plaza. Spalona szwalnia w Ashulii, w której pewnego wieczoru zamknięto pracowników na wyższych piętrach, by z płonącego budynku wynieść najpierw zawartość magazynu na parterze. Oburzające. Ale na miano skandalu zasługuje dopiero to, że za spodnie czy sukienkę, które w Bangladeszu uszyto za 10 zł, w polskim centrum handlowym musisz zapłacić dziesięć-piętnaście razy więcej.

Marek Rabij, dziennikarz działu gospodarczego tygodnika "Newsweek Polska" w maju 2013 roku - tuż po zawaleniu się Rana Plaza - pojechał do Dhaki poznać z bliska warunki, w jakich produkuje się w Bangladeszu ubrania dla polskich i zagranicznych marek. Rok później powraca na dłużej do banglijskich slumsów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy katastrofa z 24 kwietnia 2013 r. wpłynęła jakoś na funkcjonowanie globalnego przemysłu odzieżowego.

*** Historia t-shirta

Opowiedzieć historię t-shirta, to zastanowić się, czy wiemy, w co się ubieramy - kto to wymyślił, kto uszył, kto na tym zarabia, a kto nie i dlaczego kosztuje to tyle, ile kosztuje.

To przyjrzeć się sposobom, w jakie jesteśmy projektowani przez ubraniowe korporacje. "Nowościom", "krzykom sezonu", pozycjonowaniu marek.

To zapytać o stan naszej wiedzy na temat wielkoprzemysłowej produkcji ubrań i o narrację, w jakiej należałoby ją umieścić: nie wiemy, że ten przemysł jest oparty w dużej mierze na ludzkiej krzywdzie i PR-owym kłamstwie, czy też wiemy, ale po prostu nas to nie obchodzi?

To wskazać alternatywę - produkcje lokalne, fairtrade'owe - i zastanowić się nad jej profilem, siłą i potencjałem.

To ustanowić połączenie między ubiorem i tożsamością.

Opowiedzieć historię t-shirta, to opowiedzieć naszą wspólną historię. Wszyscy je nosimy.

Jan Czapliński

***

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Mała Literacka - spotkania wielkiego formatu w roku 2016 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji