Artykuły

Bajka w Operetce Warszawskiej

Nasze teatry muzyczne sta­nowczo za rzadko sięgają po po­zycje dla najmłodszych odbior­ców. Dobrze się więc stało, że Operetka Warszawska, zwraca­jąc się ku współczesnemu re­pertuarowi, zdecydowała się wystawić "Bajkę o skrzypco­wej duszy" Augustyna Blocha z librettem Jerzego Kiersta.

Głównymi atutami spektaklu są piękna muzyka i atrakcyjna - choć niekiedy zbyt dosłowna oprawa scenograficzna. Sama bajka jest historyjką o wiejs­kiej rodzinie z matką, boleją­cą po utracie córki przemienio­nej w żmiję i synami, z któ­rych jeden zajmuje się gospo­darstwem, zaś drugi jest na­tchnionym skrzypkiem. Kom­pleksy dobrodusznego w grun­cie rzeczy Wicka, zazdrosnego o względy, jakimi cieszy się u matki utalentowany muzycznie Wojtek, doprowadzają do serii groźnych komplikacji, spowo­dowanych interwencją złośli­wej znachorki.

W tej, niekiedy trochę zbyt zawiłej rzeczywistości bajkowej wykonawcy radzą sobie na ogół dobrze. Wyróżnia się Bożena Zborowska w roli Wojtka, Hanna Dobrowolska jako Matka, Alina Kaniewska jako Znachorka, Ryszard Chojecki jako bu­dzący powszechną sympatię Osiołek. Nie sprawdzili się na­tomiast aktorzy kreujący role Jurasia i Kurasia - rażący nienaturalnością gry, opartej na nietrafnej ocenie orientacji i wrażliwości estetycznej dziecię­cej widowni.

Młody reżyser Zbigniew Ma­rek Hass wykazał dużo pomy­słowości. Zabrakło mu jednak odwagi, by zrezygnować z nie­których ozdobników (np. leś­nych scen tanecznych, w któ­rych wykonawcy nie potrafili - mimo nielicznego składu grupy - zharmonizować ru­chów), nadmiernie wydłużają­cych spektakl. Przedstawienie trwało - z przerwą - trzy go­dziny. Pierwszy akt toczył się w za słabym, jakby sennym tempie. Po przerwie rzecz szła już wartko, częste zmiany sy­tuacji, rozstrzygnięcia zmierza­jące do optymistycznego fina­łu, ożywiły młodą publiczność, która z większym niż poprzed­nio zajęciem śledziła akcję, a po opadnięciu kurtyny znalazła siły , by mimo późnej pory (dochodziła dziewiąta wieczo­rem), nagrodzić artystów gromkimi oklaskami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji