Artykuły

TVP Kultura. Ostatni odcinek serialu "250 lat teatru publicznego w Polsce"

We wtorek 22 marca o godz. 17:00 zobaczmy ostatni odcinek serialu "250 lat teatru publicznego w Polsce", poświęcony "przewrotowi styczniowemu", który dokonał się w teatrze polskim w latach 90.

18 stycznia 1997 r. odbyły się w Warszawie jednocześnie premiery nowych spektakli dwóch wschodzących gwiazd polskiego teatru: "Bzika tropikalnego" w reż. Grzegorza Jarzyny i "Elektry" Krzysztofa Warlikowskiego. Maciej Nowak uznał ten wieczór za moment przełomu w polskim teatrze. Po latach wracamy do tamtych wydarzeń, pytając o stosunek, jaki mają do nich dwaj powszechnie dziś uznani reżyserzy i o to, jak ma się "nowy polski teatr" po niemal 20 latach od narodzin.

Odcinek o "przewrocie styczniowym" będzie ostatnim odcinkiem serialu "250 lat teatru publicznego", który emitowany był na antenie TVP Kultura od końca grudnia 2015. Składało się nań 25 odcinków, prezentujących wybrane wydarzenia i zjawiska z przeszłości polskiego teatru publicznego od jego inauguracji w roku 1765 po zmianę pokoleniową pod koniec lat 90. XX wieku. Poszczególne odcinki budowane były wokół wybranych 25 ważnych wydarzeń z historii polskiego teatru, które stanowiły punkt wyjścia do prezentacji związanych z nimi zagadnień i problemów, zarówno historycznych, jak i współczesnych. W serialu wzięła udział plejada wybitnych ekspertów - artystów, naukowców, krytyków (m.in. Eugenio Barba, Krystyna Janda, prof. Karol Modzelewski, prof. Ewa Miodońska-Brookes, Tadeusz Nyczek, Anna Polony, Jerzy Trela).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji