Artykuły

Warszawa. "Kontrabasista" wg Rogacewicza w BOK

9 i 19 kwietnia w Bielańskim Ośrodku Kultury będzie można zobaczyć monodram "Kontrabasista" Patricka Süskinda w wykonaniu Krzysztofa Rogacewicza.

W styczniu br. minęło już 30 lat od premiery monodramu "Kontrabasista" w wykonaniu Jerzego Stuhra - historii o niespełnionym artyście - pełna goryczy, ale i humoru. Tekst monodramu należy do najwybitniejszych w dorobku niemieckiego dramaturga Patricka Süskinda- autora bestsellerowego "Pachnidła". Tym razem ze wspaniałym, iskrzącym się dowcipem i chwytającym za serce tekstem w tłumaczeniu Anny Gierlińskiej, zmierzy się aktor Teatru Maska Krzysztof Rogacewicz, znany z takich filmów jak "Komornik", "Ballada o spokojnym człowieku" oraz wielu epizodycznych ról w telewizyjnych serialach. Monodram w jego wykonaniu i reżyserii Krzysztofa Pulkowskiego - jak opisuje krytyk Małgorzata Potoczak-Pełczyńska - "(...) ma precyzyjną konstrukcję. Nie ma tu przypadkowego gestu, ruchu i pozy. Akcja rozgrywa się w małym pokoju, w którym bohater muzyk budzi swoje demony, by ostatecznie rozprawić się z nimi."

"Kontrabasista" według Rogacewicza

Małgorzata Potoczak-Pełczyńska "Nowiny Jeleniogórskie", nr 42, 20.10.2015

"Trzeba mieć odwagę i pomysł aktorski na siebie, aby na scenie teatralnej mierzyć się z trudną formą monodramu i tekstem, który od wielu sezonów nie schodzi z afisza teatralnego, i to w wykonaniu znanego aktora, Jerzego Stuhra.

Aktor Teatru Maska, Krzysztof Rogacewicz podjął to ryzyko, wziął na warsztat "Kontrabasistę" według tekstu Patricka Süskinda (w tłumaczeniu Anny Gierlińskiej) i... przekonał do siebie publiczność.

Monodram wyreżyserował Krzysztof Pulkowski. Historię muzyka, który w hierarchii orkiestry znajduje się na samym dole, a do tego przeżywa nieodwzajemnioną miłość. Krzysztof Rogacewicz opowiada własnym językiem scenicznym, z humorem i liryczną nutą. Wraz z upływem minut aktor skupia coraz większą uwagę widzów, których porywa historia kontrabasisty.

Spektakl ma precyzyjną konstrukcję. Nie ma przypadkowego gestu, ruchu, pauzy. Twórcy zadbali o czytelność tekstu. Akcja rozgrywa się w małym pokoju, w którym bohater, muzyk, budzi swoje demony, by ostatecznie rozprawić się z nimi.

- To rodzaj autopsychoanalizy. Po to, aby po takim dniu muzyk mógł pójść do codziennej orki bez ciężaru, który by mu zabronił być przyzwoitym rzemieślnikiem - w kuluarowych rozmowach po premierze reżyser zdradzał sekrety pracy nad monodramem.

Przed premierą Krzysztof Rogacewicz mówił, że zależy mu na tym, aby każdy widz w tym spektaklu znalazł cząstkę siebie. Wsłuchując się w rozmowy premierowych widzów, można stwierdzić, że z powodzeniem to się udało. Bo przecież w każdym z nas budzą się czasem demony i poczucie, że nie jest się w życiu w tym miejscu, o którym się marzyło".

***

Spektakl "Kontrabasista"

Termin: 9 i 10 kwietnia godz. 19.00

Bilety: 20 zł. Od 4 kwietnia w kasie BOK (kasa czynna pon.-pt. 16.00-19.00 i wt. 10.00-13.00)

Miejsce: Bielański Ośrodek Kultury ul. Goldoniego 1, tel. 22 834 65 47

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji