Artykuły

Ćwierć wieku emocji na scenie bydgoskich Konfrontacji Teatralnych

Zawsze były konkursem, są najstarsze w mieście i mają się dobrze, bo młodzież chce wyrażać się poprzez teatr. W piątek (18 marca) XXV Konfrontacje Teatralne. Przez niemal cały dzień na scenie Pałacu Młodzieży młodzi twórcy z Bydgoszczy i okolic będą prezentować się w 16 spektaklach, będą też wspomnienia na filmie i zdjęciach oraz jubileuszowy tort.

Występ na prawdziwej scenie, w świetle reflektorów, przed publicznością szczelnie wypełniającą widownię — to zawsze wielkie przeżycie nie tylko dla debiutantów.

— „Przez dwadzieścia pięć lat Konfrontacji Teatralnych na scenie Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy wystąpiło przeszło 460 grup teatralnych ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i placówek wychowania pozaszkolnego. Swój talent, umiejętności i pasje zaprezentowało ponad 5540 młodych aktorów” — wylicza Luiza Kubowicz-Dorosz, która odkąd rozpoczęła pracować w bydgoskim Pałacu Młodzieży, organizuje i koordynuje najstarszy w naszym mieście konkurs teatralny dla dzieci i młodzieży z Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, choć przez pierwsze lata uczestniczyły w nim także grupy z dawnego województwa konińskiego.

Prezentowane na scenie przedstawienia zawsze są przygotowywane pod czujnym okiem instruktorów i są efektem wielomiesięcznej pracy. Co ważne, spektakle to nie tylko adaptacje znanych bajek czy dzieł literatury, bardzo często są to autorskie sztuki.

— „Po klasykę zwykle sięgają początkujące grupy teatralne, które zaczynają dopiero szlifować swój warsztat. Zespoły, które istnieją już kilka lat, siadają z nauczycielem i wspólnie piszą scenariusz. Zwłaszcza młodzież gimnazjalna na scenie chce opowiadać o sobie i swoim życiu, o sprawach, z którymi boryka się na co dzień. Tematyka tych spektakli jest bardzo różnorodna, nierzadko poruszane są poważne sprawy, jak problem niepełnosprawności czy narkomani. Młodzież poszukuje też różnych środków wyrazu, by na scenie jak najpełniej oddać emocje, które chcą przekazać publiczności” — mówi nam Luiza Kubowicz-Dorosz.

Zaangażowanie młodzieży nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że teatr wciąga w swój świat i to od najmłodszych lat. — „Zgłosiła się do nas nauczycielka, ucząca w klasach I-III szkoły podstawowej, której uczniowie brali udział w ubiegłorocznych Konfrontacjach Teatralnych. Dzieci, mimo że od tego roku szkolnego uczęszczają do czwartej klasy, były chętne, aby w dalszym ciągu tworzyć grupę teatralną pod jej opieką” — opowiada nam organizatorka Konfrontacji Teatralnych, która zna też historie potwierdzające, że teatr może być doskonałą terapią. — „Jedna z dziewczynek w szkole podstawowej była bardzo zamknięta w sobie. W gimnazjum zapisała się do grupy teatralnej, w której nie tylko odnalazła prawdziwe przyjaźnie, ale i siebie, bowiem zaczęła zupełnie inaczej funkcjonować w życiu, stała się otwartą, komunikatywną dziewczyną. To właśnie daje teatr” — podkreśla Luiza Kubowicz-Dorosz i dodaje, że bardzo ważną rolę odgrywają także nauczyciele. — „To oni motywują młodzież do działania. Świetnym przykładem są Alina Gawrońska, nauczycielka z Gimnazjum nr 23, a także Grażyna Drzewiecka z Gimnazjum nr 20, które rokrocznie gościły na naszej scenie z ambitną i utalentowaną młodzieżą, umiejącą trafić do serc publiczności. Na uwagę zasługuje także Wioleta Górska-Nowik, rekordzistka w liczbie zgłoszonych i przedstawionych spektakli. Od 2007 roku uczestnicy jej grup teatralnych z MDK nr 2 i 4 zaprezentowali 31 spektakli, wielokrotnie nagradzanych”.

Pomysłodawczyni bydgoskich Konfrontacji Teatralnych podkreśla, że zawsze miały one charakter konkursowy.

Konkursowemu jury od lat przewodniczy zaprzyjaźniona z bydgoskim Pałacem Młodzieży aktorka Teresa Wądzińska, której w tym roku wydać werdykt pomogą aktor Mieczysław Franaszek oraz teatrolog, wicekurator oświaty Bogna Wojciechowska-Blachowska. Swoich rówieśników oceni także jury młodzieżowe.

Konfrontacje Teatralne odbywają się w Bydgoszczy po raz 25. — „To świetna okazja, by podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie Konfrontacji Teatralnych. Wiele wzruszeń, ale i uśmiechów wywoła z pewnością film, który przygotowaliśmy z fragmentów spektakli, granych w ciągu 25 lat. Na holu zaś można oglądać wystawę zdjęć. W ten sposób chcemy pokazać, jak nasz konkurs się rozwijał” — mówi pani Luiza, która zaprasza do oglądania konkursowych spektakli już od godz. 9.00, a pod koniec imprezy na jubileuszowy tort.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji