Artykuły

Warszawa. Wykład Huberta Bilewicza "Ślady cieni" w IT

Dziś o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym będzie można zapoznać się z pierwszą odsłoną programu "Placówka". Będzie to wykład Huberta Bilewicza "Ślady cieni", będący elementem projektu Ludomira Franczaka "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej".

Wykład Huberta Bilewicza to pierwsze spotkanie w ramach projektu teatralnego Ludomira Franczaka "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" (na zdjęciu), który powstaje w ramach organizowanego przez Instytut Teatralny programu "Placówka". Realizowany projekt to złożone działanie posługujące się językiem teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki, które ma na celu przywołanie postaci artystki Janiny Węgrzynowskiej.

Węgrzynowska była malarką op-artową, graficzką magazynu "Argumenty", autorką wielu plansz reklamowych i programowych w Telewizji Polskiej, twórczynią logo Cepelii i Polskiego Lnu, projektantką plakatów i okładek książkowych, autorką dwóch programów Studia Eksperymentalnego Telewizji Polskiej oraz spektaklu laserowego. Poświęcając się całkowicie pracy, żyła i tworzyła na uboczu głównych wydarzeń, jednocześnie próbując pokazać w swojej sztuce problemy "człowieka uwikłanego we współczesność". Janina Węgrzynowska cały czas pozostawała w ruchu, stając się nieuchwytną dla sobie współczesnych. Pytane o nią osoby niewiele pamiętają, pozostałe dokumenty i prace są jedynie szczątkiem tego, co rozproszone zostało po jej śmierci.

Projekt "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej" podejmuje problem samotności, skupiając się na tym, co pozostaje po śmierci - pracach, osobistych przedmiotach, meblach - nadmiarze rzeczy, które nagle stają się problemem dla spadkobierców. Wychodząc od postaci Węgrzynowskiej, opowiada o doświadczeniu każdego człowieka. Całość zaprezentowana zostanie w formie trzech pokazów - wykładu, koncertu oraz spektaklu/instalacji performatywnej. Wykład Huberta Bilewicza jest pierwszą odsłoną prezentującą twórczość artystki w formie naukowej, jednocześnie rysując szerszy kontekst dla jej sztuki. Drugą będzie zaplanowany na 14 kwietnia koncert Marcina Dymitera, a finałem spektakl, którego premiera odbędzie się 6 maja.

Hubert Bilewicz - historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego oraz wykłada w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się historią sztuki nowoczesnej, historią architektury i dizajnu oraz gender studies. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum.

Produkcja: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Fundacja Kaisera Söze

Partner: Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin"

***

Program "Placówka" to ogłoszony w czerwcu 2015 konkurs na projekt teatralny, którego celem jest umożliwienie artystom i grupom twórczym, posiadającym ograniczone możliwości długofalowej pracy, prowadzenie poszukiwań nad nowymi formami i językiem teatralnym. Jego pierwszą odsłonę rozstrzygnięto w listopadzie 2015, w wyniku czego zrealizowane zostaną dwa projekty: Ludomira Franczaka "Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej oraz transopera "Anastezja" grupy "daed baitz". Komisja konkursowa podjęła również decyzję o dodatkowym wsparciu finansowym trzeciego projektu, zgłoszonego przez Kolektyw Jakubczak/Wdowik/Wojnarowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji