Artykuły

Powrót Masek, Ludwików i Spatifu

Po ponad 10-letniej przerwie teatromani znowu będą mogli wybierać w plebiscycie najpopularniejsze spektakle i ulubionych aktorów, a środowiskowa kapituła ponownie będzie przyznawać najlepszym statuetki z Ludwikiem Solskim w roli Wiarusa.

Wszystkie spektakle wystawione premierowo w krakowskich teatrach od stycznia do grudnia 2015 roku będą brały udział w przywróconym po latach plebiscycie teatromanów. Przypomnijmy: po raz ostatni jego wyniki ogłoszono w roku 2004, kiedy to Złotymi Maskami uhonorowano najpopularniejszy spektakl, najbardziej popularną aktorkę i aktora oraz przedstawienie dla dzieci. Laureatów ogłoszono podczas IX Rautu Aktora.

Wtedy także środowiskowa kapituła, kierowana przez teatrologa, byłego rektora PWST, prof. Jacka Popiela ogłosiła ostatnich laureatów, którym wręczono statuetki Ludwika. Nagrody te przyznawano w ośmiu kategoriach: najlepsze przedstawienie, reżyser, najlepsza rola kobieca, rola męska, najlepszy scenograf, kompozytor oraz najlepsze role partnerskie (drugoplanowe). Honorowano również ludzi teatru wręczając im Ludwika honorowego — laureatami byli m.in. Jerzy Jarocki, Jerzy Skarżyński, Jerzy Trela, Izabella [Izabela] Olszewska.

Powróci też Nagroda im. Wojtka Szawula — aktora, organizatora pierwszych Krakowskich Rautów Aktora — za najlepsze role komediowe.

Dotychczas, od roku 1996, za nagrody oraz organizację corocznych rautów — „odbył się i dziesiąty, ale był już tylko środowiskowym spotkaniem” — odpowiadała Krakowska Fundacja Artystów Teatru. Obecnie będzie to oddział krakowski ZASP-u, kierowany przez Bolesława Brzozowskiego.

— „To z inicjatywy Bolka Brzozowskiego wracają Maski i Ludwiki. Fakt, że będzie nad tym czuwał ZASP daje gwarancję, że inicjatywa ma przed sobą długą przyszłość. Wszak to instytucja z niemal stuletnią tradycją” — mówi Krzysztof Głuchowski, współtwórca i szef Krakowskiej Fundacji Artystów Teatru.

Oficjalne ogłoszenie powrotu cenionej niegdyś przez całe środowisko tradycji nastąpi 4 kwietnia, podczas koktajlu zorganizowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Odbędzie się on w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Tego dnia w Krakowie Nagrodę Gustawa, najwyższą przyznawaną przez ZASP, odbierze Anna Polony, a Nagrodę im. Leona Schillera — Małgorzata Gorol, aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu, oraz Anna-Maria Karczmarska, artystka wizualna, kostiumografka i scenografka.

Wtedy też zostanie zaprezentowana zmodyfikowana statuetka Ludwika, która nadal będzie wyrabiana w Odlewni Dzwonów Jana Felczyńskiego w Przemyślu (tam też powstaje m.in. Dzwon Miłosierdzia na Światowe Dni Młodzieży).

Naturalnie upływ czasu spowodował, że zmieni się sposób głosowania w plebiscycie Złotych Masek. W przeszłości były to kupony drukowane na naszych łamach i wrzucane do urn rozmieszczonych w teatrach. Teraz dojdzie możliwość oddawania głosów poprzez media elektroniczne.

Co warto zaznaczyć, „Dziennik Polski” był patronem medialnym tego plebiscytu.

Poszerzy się także lista teatrów, których spektakle będą brane pod uwagę, zarówno w plebiscycie, jak i przez kapitułę nagród Ludwika. Wszak wtedy nie było Teatru Nowego ani Barakah, nie istniała miniaturowa Scena Pokój.

Nadal natomiast coroczne rauty, podczas których ogłaszane będą nagrody, będą się odbywać w Teatrze im. J. Słowackiego.

Przy okazji Bolesław Brzozowski opowiada o nowej inicjatywie Zarządu Głównego ZASP, w myśl której Kluby Aktora w całej Polsce będą nosiły historyczną nazwę Spatif, nawiązującą do Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu. I tak też będzie nazywał się położony na krakowskim Rynku Głównym obecny Klub Loża.
Dotknij teatru pomiędzy 28 marca a 3 kwietnia

***

Po raz kolejny świętu Międzynarodowego Dnia Teatru towarzyszy projekt Dotknij Teatru, w ramach którego zaplanowano spektakle, wejścia za kulisy, spotkania z artystami teatru, warsztaty, happeningi. Potrwają one od 28 marca (Dzień Teatru przypada w tym roku podczas Świąt Wielkanocnych) do 3 kwietnia.

W Małopolsce w akcję Dotknij Teatru włączyły się w tym roku sceny krakowskie: Bagatela, Barakah, Graciarnia, Groteska, im. J. Słowackiego, KTO, Ludowy, Łaźnia Nowa, MIST, Stary, Studio Dono, Zależny, oraz Imaginarium z Chrzanowa, im. L. Solskiego z Tarnowa oraz Teatr po Latach ze Świątnik Górnych.

Projekt Dotknij Teatru powstał w 2010 roku w Łodzi. W edycji 2015 udział wzięło w nim 55 miast, 189 podmiotów, przygotowano blisko 800 wydarzeń. Koordynatorami ogólnopolskimi akcji są Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Taniej na spektakle. Niektóre teatry zaoferują na swe spektakle tańsze bilety. Za 10 zł będzie można zobaczyć w Ludowym 1 IV Pół żartem, pół sercem oraz dzień później Wszystko o mężczyznach (pula tanich biletów ograniczona), a za złotówkę komedie KTO Atrament dla leworęcznych (1 IV) oraz Święci tego tygodnia (2 IV), które teatr ten pokaże na scenie Teatru Zależnego przy ul. Kanoniczej 1, gdzie przeniesie się m.in. na najbliższe lata, opuściwszy swą dotychczasową siedzibę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji