Artykuły

Spektakl, wystawy, słuchowisko z okazji otwarcia nowego muzeum

Przedstawienie ku pamięci milionów pomordowanych w czasie Holocaustu, a także wszystkich cierpiących i nieszczęśliwych, na których spadają ciosy losu i przeznaczenia, przygotował Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Premierowe spektakle Dzieci Hioba. Wiek XX odbędą się w piątek i sobotę.

— Uwaga, to nie jest kolejna historia o tragicznych losach Żydów. To wyznanie autentycznej ofiary Holocaustu. Przywrócona do życia, własnymi ustami opowie swoje losy. Wciągnie do getta, zaprosi w podróż bydlęcym wagonem oraz zwabi do baraków Auschwitz — zapewniają twórcy spektaklu, który powstał na podstawie Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie Icchaka Kacenelsona w przekładzie Jerzego Ficowskiego. Spektakl wyreżyserował Sławomir Gaudyn, który jest również autorem scenariusza. Spektakl wypełniony jest żydowskimi pieśniami i ma być hołdem dla wszystkich pomordowanych, niezależnie od tego kim byli, kiedy żyli i przez kogo zostali zgładzeni a także dla tych, którzy poświęcali swoje życie, ratując innych w czasach terroru i szalejącej nienawiści. Przedstawienie będzie grane w Szajna Galerii. Wystąpią:

Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Marek Kępiński.

Spektakl Dzieci Hioba. Wiek XX powstał z okazji otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, które nastąpi w czwartek. To pierwsze muzeum poświęcone w całości upamiętnianiu bohaterskich postaw Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Premierowy spektakl w Teatrze im. W. Siemaszkowej to nie jedyne wydarzenie, które towarzyszy tej uroczystości o ogólnopolskim zasięgu.

W WDK-u w Rzeszowie trwa wystawa „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Ekspozycja będzie czynna w Galerii WDK w Rzeszowie do czwartku. Organizatorami są WDK i IPN oddział w Rzeszowie. Wystawa dokumentuje pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945. Galeria jest czynna siedem dni w tygodniu w godz. 8-20.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę rysunków Stanisława Ożoga „Diaspora. Z życia Żydów polskich". Wystawa będzie czynna do 20 marca.

W czwartek w Radio Rzeszów odbędzie się także premiera słuchowiska Jerzego Fąfary pt. A był wśród nich jeden Samarytanin, którego akcja prowadzi od czasów Chrystusa, poprzez tragiczną marcową noc 1944 r., kiedy Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów i Żydów, których ukrywali w swoim domu, aż po czasy powojenne. Początek emisji o godz. 21.05.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji