Artykuły

Rzeszów. Premiera, wystawy, słuchowisko na otwarcie nowego muzeum

Przedstawienie ku pamięci milionów pomordowanych w czasie Holocaustu, a także wszystkich cierpiących i nieszczęśliwych, na których spadają ciosy losu i przeznaczenia, przygotował Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. Premierowe spektakle "Dzieci Hioba. Wiek XX" odbędą się w piątek i sobotę.

- Uwaga, to nie jest kolejna historia o tragicznych losach Żydów. To wyznanie autentycznej ofiary Holocaustu. Przywrócona do życia, własnymi ustami opowie swoje losy. Wciągnie do getta, zaprosi w podróż bydlęcym wagonem oraz zwabi do baraków Auschwitz - zapewniają twórcy spektaklu, który powstał na podstawie "Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona w przekładzie Jerzego Ficowskiego. Spektakl wyreżyserował Sławomir Gaudyn, który jest również autorem scenariusza. Spektakl wypełniony jest żydowskimi pieśniami i ma być hołdem dla wszystkich pomordowanych, niezależnie od tego kim byli, kiedy żyli i przez kogo zostali zgładzeni a także dla tych, którzy poświęcali swoje życie, ratując innych w czasach terroru i szalejącej nienawiści. Przedstawienie będzie grane w Szajna Galerii. Wystąpią:

Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Marek Kępiński.

Spektakl "Dzieci Hioba. Wiek XX" powstał z okazji otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, które nastąpi w czwartek. To pierwsze muzeum poświęcone w całości upamiętnianiu bohaterskich postaw Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

Premierowy spektakl w Teatrze im. W. Siemaszkowej to nie jedyne wydarzenie, które towarzyszy tej uroczystości o ogólnopolskim zasięgu.

W WDK-u w Rzeszowie trwa wystawa "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Ekspozycja będzie czynna w Galerii WDK w Rzeszowie do czwartku. Organizatorami są WDK i IPN oddział w Rzeszowie. Wystawa dokumentuje pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945. Galeria jest czynna siedem dni w tygodniu w godz. 8-20.

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zaprasza na wystawę rysunków Stanisława Ożoga "Diaspora. Z życia Żydów polskich". Wystawa będzie czynna do 20 marca.

W czwartek w Radio Rzeszów odbędzie się także premiera słuchowiska Jerzego Fąfary pt. "A był wśród nich jeden Samarytanin", którego akcja prowadzi od czasów Chrystusa, poprzez tragiczną marcową noc 1944 r., kiedy Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów i Żydów, których ukrywali w swoim domu, aż po czasy powojenne. Początek emisji o godz. 21.05.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji