Artykuły

Poznań. Premiera "Ojczyzny" w Polskim

Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest ojczyzna? Kiedy dorosły staje przed takim wyzwaniem i nie chce uciekać od odpowiedzi w swój skomplikowany i abstrakcyjny język, otwiera się pole na prawdziwie twórcze spotkanie. Dziś w Teatrze Polskim w Poznaniu premiera spektaklu wg Krystyny Miłobędzkiej.

Na takie spotkanie zapraszają 12 marca do Teatru Polskiego w Poznaniu, twórcy spektaklu powstającego na podstawie utworu wielkiej poetki z Puszczykowa, twórczyni tekstów dla teatru pisanych z myślą o jego najmłodszych odbiorcach - Krystyny Miłobędzkiej, wirtuozki słowa, podążają za autorką w jej podróży w świat dziecięcych zabaw.

Możliwości wspólnego bycia w procesie odkrywania skomplikowanych treści daje zabawa. Wyliczanki, rymowanki, słowne gry, wspólne budowanie, rozkładanie i burzenie prowadzą bohaterów krok po kroku do odkrycia wielości znaczeń, które kryją się w słowie ojczyzna.

- Namawiam aktorów do poważnego traktowania zabawy i poważnego robienia teatru dla dzieci, brania się poważnie za takie słowa i pojęcia, które są bardzo trudne do wytłumaczenia, rozwikłania i takim słowem z pewnością jest "ojczyzna" - mówi Justyna Sobczyk, reżyser. - To jest spektakl rozpisany na działanie z klockami, tak jak jest tekst napisany i przygotowany. Żeby spróbować coś zrobić z pojęciem "ojczyzna" - trzeba je rozłożyć. My to robimy: rozkładamy, budujemy różne rzeczy, niszczymy i budujemy na nowo.

Zabawa prowadzona przez pięciu bohaterów: Klocka, Mowę, Pana Wojsko, Drogę i Dom to wprowadzanie w świat coraz bardziej skomplikowanych znaczeń i relacji, za którymi podąża dziecko, by stać się dorosłym, żeby zrozumieć jego świat. Dramaturg Justyna Lipko-Konieczna podkreśla, że spektakl ma uzmysłowić młodym odbiorcom, że podstawą tytułowego pojęcia są relacje: proste, skomplikowane, łatwe i trudne.

- To są relacje, które musimy wspólnie wybudować, żeby móc mówić o jakiejkolwiek wspólnocie. Tym spektaklem chcemy pokazać, że możemy stać się częścią tego wspólnego, możemy to słowo odzyskać w jego barwności, wielowymiarowości - wyjaśnia Lipko-Konieczna.

Krystyna Miłobędzka jako poetka debiutowała w roku 1960 cyklem "Anaglify". Za swoją twórczość była wielokrotnie nagradzana. W roku 2009 uhonorowana Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania za całokształt twórczości poetyckiej i dramaturgicznej, a w 2013 za całokształt twórczości otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Autorka scenariuszy przedstawień teatralnych dla dzieci i prac teoretycznych poświęconych teatrowi dziecięcemu.

***

Premiera: 12 marca godz. 12.00 i 17.00, Malarnia

Bilety: 10/20 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji