Artykuły

Szczecin. Od środy Akademia Teatru Alternatywnego

Od 16 do 20 marca w Teatrze Kana, kolejny, VII już zjazd Akademii Teatru Alternatywnego. Prowadzący: Zbigniew Szumski i Teatr Cinema oraz Dariusz Mikuła i zespół Teatru Kana.

Dla Kany ten czas jest szczególnie ważny. Twórcze, oparte na wymianie doświadczeń spotkanie ludzi teatru różnych pokoleń - taka sytuacja była zawsze dla lidera Kany, Zygmunta Duczyńskiego najbardziej wartościowym sposobem budowania relacji i celebrowania święta. 15 marca mija dziesiąta rocznica jego śmierci. Bez niego, bez jego pasji i wiary w teatr, bez umiejętności zarażenia nią ludzi i przekazania tych doświadczeń innym nie byłoby ani Kany, ani zapewne także Aty. Dlatego ten zjazd będzie także spotkaniem z Nim. Spotkaniem się w działaniu. Oprócz spektakli zamknięta grupa słuchaczy z całej Polski będzie miała okazję wziąć udział w warsztatach teatralnych oraz w spotkaniach poświęconych Zygmuntowi Duczyńskiemu, historii, dorobku i działalności Teatru Kana.

***

16 marca {środa}

20:15 Lailonia, spektakl Teatru Kana | Teatr Kana

*

20 marca {niedziela}

17:00 Projekt: Matka, spektakl Teatru Kana | Teatr Kana

*

Bilety na spektakle w cenie 25 zł normalny i 20 zł ulgowy.

Rezerwacje: paula@kana.art.pl

***

LAILONIA (premiera: wrzesień 2009)

Spektakl zrealizowany przez zespół Teatru Kana uznawany jest za jedną z najbardziej zaskakujących teatralnych adaptacji twórczości Leszka Kołakowskiego. Budowany nowoczesnym oszczędnym językiem, bierze w teatralny cudzysłów kreowaną na scenie rzeczywistość stając się jednocześnie bardzo osobistą wypowiedzią aktorów na temat własnych lęków, śmieszności i fobii. Oparty na grze zespołowej i zrytmizowanej strukturze, otwiera pole do improwizacji aktorskiej. Posługując się w przewrotny sposób humorem, zabawą, piosenką, konwencją "teatru w teatrze" pokazuje bezradność i zagubienie człowieka wobec świata wartości. Przedstawienie jest wysoko oceniane zarówno przez krytyków, jak i widzów (zdobyło m.in. Nagrodę Publiczności podczas XVIII Alternatywnych Spotkań Teatralnych "Klamra" 2010 w Toruniu). Było prezentowane w wielu miastach Polski, a także między innymi w Berlinie, Tokio i Pekinie.

*

PPROJEKT:MATKA (premiera: wrzesień 2014)

To przewrotne i pełne ironii przedstawienie podejmujące temat macierzyństwa jako doświadczenia ekstremalnego. To opowieść o młodych matkach, odkrywających jasne i ciemne strony macierzyństwa, historia ich zmagań z sobą i oczekiwaniami społecznymi. Czy dobra, kochająca mama może sobie pozwolić na chwile słabości? Czy może czuć się bezradna i zagubiona, wściekła i sfrustrowana? Czy ma prawo wyrażać swoje emocje? Spektakl pokazuje jak młode kobiety będące na tym etapie życia funkcjonują w naszym społeczeństwie. Bada czy mają przestrzeń i warunki do swobodnego wyrażania siebie i realizacji swoich potrzeb. Pyta czy państwo wspiera je w opiece nad dziećmi i w powrocie do pracy. Pyta również o niełatwy i niejednoznaczny proces budowania relacji pomiędzy matką i dzieckiem - o towarzyszące temu wewnętrzne konflikty i o prawo do ich odczuwania. Wszystko to opowiedziane jest w zaskakujący, zabawny, nieoczywisty sposób. Przedstawienie powstało na podstawie blogów matek oraz doświadczeń aktorek.

***

Akademia Teatru Alternatywnego

Wrocław-Szczecin-Goleniów 2015-2017

Akademia Teatru Alternatywnego (Ata) to projekt wszechstronnej, interdyscyplinarnej i nieformalnej edukacji teatralnej, której celem jest podniesienie kompetencji animacyjnych, artystycznych i kulturotwórczych liderów alternatywnych zespołów teatralnych, wzmocnienie ich motywacji do działania na rzecz środowisk lokalnych oraz dostarczenie praktycznych narzędzi i umiejętności w zakresie metod pracy z zespołem. Akademia ma za zadanie przygotować młodych twórców do bezpośredniego rozpoznawania swego potencjału twórczego oraz pogłębić umiejętność komunikowania stawianych sobie celów społecznych i artystycznych.

Akademia Teatru Alternatywnego - realizowana w formie comiesięcznych, pięciodniowych zjazdów - to platforma rozwoju, wymiany doświadczeń oraz dialogu z mistrzami kilku pokoleń teatru niezależnego w Polsce.

W ramach zajęć Akademii uczestnicy poznają autorskie metody pracy zaproszonych reżyserów i aktorów oraz różne tradycje i formy teatralne: od teatru antropologicznego, przez teatr fizyczny, tańca, społeczny, dokumentalny, uliczny, site-specific, lalkowy i teatr obiektu, po teatr klasyczny.

Akademia stanowi kontynuację Akademii Teatru Alternatywnego zrealizowanej w 2012 roku przez Teatr Brama w Goleniowie i Ośrodek Teatralny Kana w Szczecinie.

Kuratorzy:

Dariusz Mikuła, Marta Poniatowska (Ośrodek Teatralny Kana, Szczecin)

Daniel Jacewicz (Teatr Brama, Goleniów)

Jarosław Fret i Monika Blige (Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław)

Koordynatorka:

Justyna Rodzińska-Nair (Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocław)

***

Zjazd VII

Ekscentrycy i manieryści

16-20 marca {środa-niedziela}

Szczecin, Ośrodek Teatralny Kana - Goleniów, Teatr Brama

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji