Artykuły

Z czego się śmiejecie...?

Na Scenie Pod Ratuszem trwają przygotowania do premiery komedii Freda Apke, studenci PWST pokażą Ożenek Gogola w reż. Wiktora Logi-Skarczewskiego, a Nowohuckie Centrum Kultury gościć będzie spektakl Pomalu, a jeszcze raz z warszawskiego Teatru Capitol.

Z czego się śmiejecie...?

Wtorek, 15 marca, godz. 19, PWST

Wiktor Loga-Skarczewski wraz ze studentami IV roku Wydziału Aktorskiego krakowskiej PWST zapraszają na premierę Ożenku, jednej z najznakomitszych komedii z kanonu literatury światowej i najbardziej znanego dzieła Gogola — obok Rewizora i Martwych dusz. To pierwsza rosyjska komedia obyczajowa, traktująca o niezrealizowanych zamiarach, która uczyniła pierwszoplanowymi postaciami nie arystokratyczne środowisko, oddające się flirtom, lecz pospolite kupiectwo. Choć bohaterowie Ożenku są karykaturalni i mali, to marzą o wielkich namiętnościach i miłości rodem z opery. Balansując na granicy kiczu, sztuczności i groteski, uporczywie chcą poczuć sens życia i odrobinę szczęścia. Od nudy do szaleństwa, od miłości do nienawiści, od harmonii do fałszu. To co śmieszne łatwo staje się gorzkie. W myśl gogolowskiej zasady zostajemy sami ze słynnym zarzutem: „Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejecie.”
***

Apetyt na życie

Sobota, 12 marca, godz. 19, Teatr Ludowy

Najnowszą premierę na Scenie Pod Ratuszem przygotowuje Tomasz Obara, który zaprasza na niecodzienną komedię Freda Apke. W spektaklu, do którego scenografię zaprojektował Andrzej Witkowski bawić i wzruszać nas będą: Beata Schimscheiner, Kajetan Wolniewicz i Piotr Pilitowski. V.I.A.G.R.A to inteligentna komedia niemieckiego reżysera, aktora i dramaturga, która każe nam od czasu do czasu śmiech zamienić na refleksję. Fred Apke, przez wiele lat pracował w Norwegii i na Sycylii, a w 1985 podjął współpracę z Teatrem Scena Polska Hamburg, założonym przez polskich aktorów. Jego sztuki zawsze bawią przewrotnością dialogów. Już sam tytuł tej tragikomedii przywodzi na myśl wiele wręcz groteskowych skojarzeń, a cóż dopiero jeśli wpisać go w kontekst związku starszego mężczyzny z młodszą kobietą z apetytem na życie. Każda taka historia ma wiele meandrów i szczegółów. Warto się w nie zagłębić korzystając z lekkiej, komediowej formy przedstawienia, w której życie mniej boli, a śmiech oczyszcza i wyzwala.
***

Polsko — czeskie potyczki

Sobota, 12 marca, godz. 19, Nowohuckie Centrum Kultury

W najbliższą sobotę miłośnicy komedii i czeskiego humoru będą mieli znakomitą okazję by bawić się wraz z Olgą Bończyk, Hanną Śleszyńską i Krzysztofem Tyńcem, którzy przywiozą do Krakowa komedię z warszawskiego Teatru Capitol Pomalu, a jeszcze raz. To komedia omyłek językowych i obyczajowych, która wyjątkowo dowcipnie, mądrze i z dystansem komentuje narodowe stereotypy. Akcja tej polsko-czeskiej komedii rozgrywa się w teatrze. Teatr podglądamy od kulis, w trakcie przygotowań do premiery, nad którą zawisła niespodziewana katastrofa – umiera odtwórca jednej z głównych ról. Co wyniknie z tej katastrofy? – Nie zdradzimy!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji