Artykuły

Dziewięć Masek do rozdania

Znamy już nominacje do Złotych Masek, nagród przyznawanych  przez województwo śląskie i dziennikarzy twórcom teatralnym.

W Międzynarodowym Dniu Teatru, gdy zazwyczaj Złote Maski są wręczane, w tym roku przypada Wielkanoc, więc uroczystość przeiesiono na 4 kwietnia. Odbędzie się w Opolu i zostanie połączona z finałem podobnego konkursu organizowanego przez tamtejszego marszałka.

W tym roku Złote Maski postanowiono przyznać w ośmiu kategoriach, z tym, że w kategorii specjalnej nagrody otrzyma dwóch twórców, ponieważ zrezygnowano z przyznania Złotej Maski w dziedzinie aktorstwa w teatrze lalkowym. W kategorii specjalnej znalazły się nominacje dla twórców, którzy często sytuują się na granicy teatru instytucjonalnego oraz animatorów niecodziennych wydarzeń teatralnych.

I tak oto na Złotą Maskę może liczyć tancerz i choreograf Włodzimierz Kuca za autorską koncepcję Częstochowskiego Teatru Tańca oraz spektakl Orfeusz, aktor Andrzej Dopierała za niestrudzone prowadzenie własnego Teatru Bez Sceny w Katowicach oraz Anna Piotrowska za choreografie do kilku świetnych spektakli Teatru Rozbark w Bytomiu, gdzie jest kierownikiem zespołu tancerzy.

Do nagrody specjalnej nominowani są też: twórcy realizacji telewizyjnej spektaklu Koń, kobieta i kanarek Teatru Zagłębia w Sosnowcu (Józef Kowalewski, Leszek Ptaszyński i Remigiusz Brzyk), Wojciech Błażejczyk za muzykę do spektaklu Księga dżungli w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej oraz studenci IV roku Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST w Krakowie za profesjonalnie przygotowany dyplom Out Cry.

O tytuł spektaklu roku ubiegają się Ożenek w reżyserii Rosjanina Nikołaja Kolady, zrealizowany w Teatrze Śląskim w Katowicach, oraz dwa musicale: nowatorska produkcja Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Sześć wcieleń Jana Piszczyka w reżyserii Wojciecha Kościelniaka oraz Rodzina Addamsów w Gliwickim Teatrze Muzycznym debiutującego w dziedzinie reżyserii Jacka Mikołajczyka.

O tytuł spektaklu roku adresowanego dla młodych widzów powalczą: Księga dżungli w reżyserii Ewy Piotrowskiej w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej, Narysuj mi baranka w reżyserii Pietro Fenatiego w Teatrze „Ateneum" w Katowicach oraz Scrooge. Opowieść wigilijna w reżyserii Henryka Adamka w Teatrze Nowym w Zabrzu.

Aktorzy za ciężką pracę

Za rolę męską nominację do Złotych Masek dostał Bartłomiej Błaszczyński za rolę Szamana w Sztuce mięsa Teatru Śląskiego, Kazimierz Czapla za postać Wokulskiego w Lalce w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, a także Henryk Talar, który wcielił się w targanego egzystencjalnym bólem Bohatera w spektaklu W starych dekoracjach w Teatrze Mickiewicza w Częstochowie.

Wśród aktorek dramatycznych szansę na Złotą Maskę mają: Anna Konieczna w Podopiecznych Teatru Nowego w Zabrzu, Jagoda Krzywicka jako Barbara Niechcic w spektaklu Nocami i dniami będę tęsknić za Tobą w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz Violetta Smolińska za rolę w Chłopcu z łabędziem w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Za rolę wokalno-aktorską nominację otrzymały: Elżbieta Okupska za Byłam wróbelkiem — sekrety Edith Piaf w Teatrze Rozbark Bytomiu oraz za rolę w musicalu Billy Elliot w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, Marta Sawicka jako Majorowa w spektaklu Sześć wcieleń Jana Piszczyka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, a także Marta Wiejak za rolę Morticii Addams w Rodzinie Addamsów Gliwickiego Teatru Muzycznego.

Kto reżyserem, a kto scenografem

Komisja nagrodzi jeszcze dwoma Złotymi Maskami najlepszego reżysera i scenografa. W kategorii reżyseria nominowani zostali: Katarzyna Deszcz za spektakl o uchodźcach Podopieczni w Teatrze Nowym w Zabrzu, Nikołaj Kolada za Ożenek w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz Jacek Mikołajczyk za Rodzinę Addamsów w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

Spośród scenografów okazję do posiadania Złotej Maski zyskali: Julia Skuratova za Księgę dżungli w Teatrze Banialuka, Damian Styrna za Sześć wcieleń Jana Piszczyka w Teatrze Polskim oraz duet Anna Tomczyńska i Nikołaj Kolada za Ożenek w Teatrze Śląskim.


[Na zdjęciu: Ożenek, Teatr Śląski, Katowice]

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji