Artykuły

Gdańsk. Projekt "Taneczna misja vol. 2" w Miniaturze

12 marca Miejski Teatr Miniatura zaczyna realizację projektu "Taneczna misja vol. 2" we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2016. Założeniem projektu jest prezentacja sztuki tańca dla widzów w różnym wieku.

To kontynuacja realizowanego w 2014 roku projektu "Taneczna misja", podczas którego grupa dzieci z klas I-III wzięła udział w pokazach spektakli teatru tańca, warsztatach różnych technik tanecznych i przygotowała autorskie wideo tańca. Pomysłodawczynią i koordynatorką obu projektów jest Ula Zerek, trójmiejska choreografka i tancerka, obecnie również producentka w Miniaturze.

W ramach tegorocznej "Tanecznej misji" pokazane zostaną trzy spektakle wzbogacone ofertą warsztatową. 12 i 13 marca będzie można obejrzeć spektakl-instalację interaktywną dla dzieci do lat 3 "LABirynt". Reżyserka Alicja Morawska-Rubczak zdecydowała się na taniec jako główną formę ekspresji artystycznej w tym przedstawieniu, ponieważ "dziecko, zwłaszcza to najnajmłodsze - w wieku od kilku miesięcy do 3 lat, wyraża siebie przez ruch. Przed i ponad słowami jest zawsze dynamika ciała. Koncentracja na tym, co fizyczne, cielesne łączy percepcję dziecka i taniec współczesny. Dzieci w doskonały, wręcz sensoryczny sposób rozumieją język tańca". Reżyserka poprowadzi warsztaty dla artystów zainteresowanych tworzeniem spektakli dla najnajów.

Z kolei 20 maja, z okazji Dnia Matki, Miniatura zaprasza dorosłych na spektakl taneczny o macierzyństwie "MaMa Perform", który powstał w ramach projektu Fundacji Mama założonej przez Sylwię Chutnik. Choreografka Maria Stokłosa poprowadziła kilkumiesięczne warsztaty, podczas których powstało przedstawienie dyskutujące stereotypy związane z macierzyństwem, społeczne i kulturowe wyobrażenia o nim, ale przede wszystkim osobiste doświadczenia uczestniczek - matek. Pokazowi spektaklu 21 maja (10.00-13.00) będą towarzyszyły warsztaty z Marią Stokłosą, celebrujące ekspresję ruchową dostępną każdemu bez względu na poziom zaawansowania i wiedzy tanecznej oraz wiek. Praca, którą zaproponuje Marysia Stokłosa będzie relaksować, dodawać energii i inspirować. Skupi się na uwalniającej mocy tańca i improwizacji ruchowej, na tańcu jako formie sztuki oraz tańcu jako elemencie życia codziennego.

Na początku przyszłego sezonu, 30 września, będzie można zobaczyć skierowane do młodzieży przedstawienie "Zrabowali mi składaka" w atrakcyjny, nowoczesny sposób podejmujące temat bezdomności oraz wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez trójkę tancerzy, autorów przedstawienia: Katarzynę Kanię, Danielę Komęderę i Piotra Stanka. Będą podzielone na dwie części - w pierwszej prowadzący skupią się na ćwiczeniach rozwijających wyobraźnię, kreatywność i świadomość ciała, poszukają sposobów na wyrażanie emocji poprzez ruch. Drugą część poświęcą rozwijaniu techniki ruchu, będą pracować m.in. nad świadomym korzystaniem z pędu, zawieszenia, siły odśrodkowej i grawitacji oraz usprawnianiem indywidualnej dynamiki i siły w ruchu.

Bilety na spektakle w cenie: "LABirynt" - 18 zł, 16 zł rodzinny (od 4 osób); "MaMa Perform" - 21 zł, warsztaty 50 zł, pakiet bilet na spektakl + udział w warsztatach 60 zł; "Zrabowali mi składaka" - 21 zł, warsztaty 50 zł, pakiet bilet na spektakl + udział w warsztatach 60 zł, do nabycia w kasie Teatru Miniatura, al. Grunwaldzka 16 w Gdańsku-Wrzeszczu.

Rezerwacja biletów: 58 341 94 83, 601 628 377, bilety@teatrminiatura.pl

www.teatrminiatura.pl | www.facebook.com/teatrminiatura | www.twitter.com/teatrminiatura

Pokazy spektakli i warsztaty odbywają się w ramach projektu "Taneczna misja vol. 2" realizowanego we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2016.

***

Dla najnajów

12 marca 2016 (sobota), godz. 15.00

13 marca 2016 (niedziela), godz. 15.00 i 16.00

"LABirynt"

koncepcja, reżyseria, choreografia: Alicja Morawska-Rubczak | scenografia: Anna Dziedzic | muzyka, multimedia: Wojciech Morawski | obsada: Anna Dziedzic (taniec), Monika Kiwak (taniec), Wojciech Morawski (muzyka) | spektakl powstał w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, zrealizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego MŁODA POLSKA przyznanego Alicji Morawskiej-Rubczak

Dla widzów od 0-3 lat | czas trwania: 40 min.

"LABirynt" to interaktywna instalacja dla dzieci do trzeciego roku życia, która łączy w sobie teatr, taniec współczesny, architekturę tekstylną, nowe media i świetną zabawę. Wybierzcie się ze swoimi dziećmi w tę zachwycającą i kreatywną podróż. Wejdźcie w labirynt doświadczeń zmysłowych, poruszcie ciałem, umysłem, wyobraźnią.

Dziecko, zwłaszcza to najnajmłodsze - w wieku od kilku miesięcy do 3 lat, wyraża siebie przez ruch. Przed i ponad słowami jest zawsze dynamika ciała. Koncentracja na tym, co fizyczne, cielesne łączy percepcję dziecka i taniec współczesny. Dzieci w doskonały, wręcz sensoryczny sposób rozumieją język tańca. Dlatego to właśnie taniec jest główną formą ekspresji artystycznej, którą wykorzystujemy w naszym "LABiryncie".

Alicja Morawska-Rubczak

Pokazom spektaklu będą towarzyszyły warsztaty dla artystów chcących tworzyć teatr dla najnajmłodszych.

Bilety na spektakl w cenie 18 zł, 16 zł rodzinny (od 4 osób).

--

Dla dorosłych, a zwłaszcza dla mam

20 maja 2016 (piątek), godz. 18.00

"MaMa Perform"

choreografia: Maria Stokłosa | współpraca artystyczna/udział: Małgorzata Remiarz, Natalia Żuchowska, Jolanta Sambor, Monika Trąbińska, Magdalena Drągowska-Ramaszkan, Marzena Jazowska, Katarzyna Dańska, Agata Brzozowicz, Wilejka Zagórowska | światła: Michał Głaszczka | pomysł i koordynacja: Wilejka Zagórowska/Fundacja MaMa | produkcja: Fundacja MaMa

Czas trwania: 45 min

Z okazji Dnia Matki zapraszamy na spektakl, którego tematem przewodnim jest macierzyństwo: stereotypy z nim związane, społeczne i kulturowe wyobrażenia o nim, ale przede wszystkim osobiste doświadczenia uczestniczek - matek. Maria Stokłosa zebrała i połączyła to wszystko w serię wieloznacznych obrazów, w których równorzędne role odgrywa to, co ważne, to, z czego się śmiejemy, świętości, wulgaryzmy i banały życia codziennego. Widzimy prawdziwe kobiety, ich troski, ich pytania (o to, co tracimy, a co zyskujemy dzięki doświadczeniu macierzyństwa) i ich marzenia o tym, jak mogłoby być. Celem MaMa Perform jest zarówno aktywizacja grupy matek, które podczas kilku miesięcy poznawały tajniki eksperymentalnego tańca i tworzyły materiał do spektaklu, jak również zaangażowanie odbiorców do dialogu na temat macierzyństwa.

--

21 maja 2016 (sobota), godz. 10.00-13.00

Warsztaty z choreografką Marysią Stokłosą

Warsztat z okazji Dnia Matki będzie celebrować ekspresję ruchową dostępną każdemu bez względu na poziom zaawansowania i wiedzy tanecznej oraz wiek. Praca, którą zaproponuje Marysia Stokłosa będzie relaksować, dodawać energii i inspirować. Skupi się na uwalniającej mocy tańca i improwizacji ruchowej, na tańcu jako formie sztuki oraz tańcu jako elemencie życia codziennego. Zwróci uwagę na subiektywne doświadczenie cielesności oraz na to, co widać na zewnątrz.

Bilety na spektakl w cenie 21 zł. Warsztaty: 50 zł. Pakiet bilet na spektakl + udział w warsztatach: 60 zł.

--

Dla młodzieży:

30 września 2016 (piątek), godz. 10.00

"Zrabowali mi składaka"

koncepcja, choreografia: Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Piotr Stanek | muzyka: Oleg Dziewanowski | występują: Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Piotr Stanek, Oleg Dziewanowski | projekcje: Robert Wasiewicz | Spektakl został zrealizowany dzięki programowi REZYDENCJA/PREMIERA, Klub ŻAK, Gdańsk 2014, we współpracy z Aleksandrą Janevą-Imfeld i Pravdanem Devlahovicem

czas trwania: 45 min.

Spektakl powstał z zainteresowania filozofią zawartą w "Budować, mieszkać, myśleć" Martina Heideggera. Czym jest zamieszkiwanie? Czy do zamieszkiwania dochodzimy poprzez budowanie? I gdzie jest miejsce na wolność, która ujawnia się w stosunku człowieka do przestrzeni? Inspiracje trójki młodych artystów były bardzo rozległe: od prac Krzysztofa Wodiczki, po One Minute Sculpture Erwina Wurma, Tragedię Endogonidia Romeo Castellucciego czy zdjęcia Lee Jeffries'a. Zanurzają się w materii bezdomności, badają jej istotę ukazującą się w najokrutniejszych i najpiękniejszych obliczach. Opowiadają o utracie kontroli, o wrodzonym strachu i wolności. Jest to historia metamorfozy jako czegoś nieuchronnego.

--

1 i 2 października 2016 (sobota), godz. 10.00-14.30

Warsztaty dla młodzieży z twórcami spektaklu: Katarzyną Kanią, Danielą Komenderą i Piotrem Stankiem

Warsztaty skierowane są do młodzieży zainteresowanej tańcem i ruchem w ogóle. Będą podzielone na dwie części. W pierwszej skupimy się na ćwiczeniach rozwijających wyobraźnię, kreatywność i świadomość ciała, poszukamy sposobów na wyrażanie emocji poprzez ruch. Drugą część poświęcimy rozwijaniu techniki ruchu, będziemy pracować m.in. nad świadomym korzystaniem z pędu, zawieszenia, siły odśrodkowej i grawitacji oraz usprawnianiem indywidualnej dynamiki i siły w ruchu.

Bilety na spektakl w cenie 21 zł. Warsztaty: 50 zł. Pakiet bilet na spektakl + udział w warsztatach: 60 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji