Artykuły

Łódź. Teatr Szwalnia w ramach "Dotknij Teatru 2016"

Trzy premiery przygotowuje Teatr Szwalnia z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz ogólnopolskiej akcji "Dotknij Teatru 2016". Na scenie Szwalni obędą się też premiery gościnne.

Będą to: "Łysa śpiewaczka" Eugne Ionesco w reż. Ewy Mirowskiej, "Jesteśmy" w reż. Marcina Brzozowskiego z udziałem absolwentów Wydziału Lalkarskiego Uniwersytetu Karpenka Karyi w Kijowie (premiera ukraińska miała miejsce w lutym) oraz "Wieczór Tischnerowski" z udziałem Jana Antoła, Kapeli Rodziny Jarząbków i studentów III roku Wydziału Aktorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej. Swoje premiery zaprezentują także Carnival Otwarta Przestrzeń Cyrkowa - spektakl "9.81" z elementami nowego cyrku i Anna Ciszowska - "dla Jennifer" wg dramatu "Pięć róż dla Jennifer" Annibale Ruccello.

***

"9.81"

"9.81" to interdyscyplinarny spektakl utrzymany w nurcie nowego cyrku, łączący techniki żonglerki i manipulacji przedmiotami z technikami teatru tańca. Tytuł spektaklu nawiązuje do wartości przyspieszenia ziemskiego, a tym samym do grawitacji, która jest tłem, bohaterem, przeciwnikiem, sprzymierzeńcem i pretekstem do wszelkich działań scenicznych.

Realizacja: Carnival Otwarta Przestrzeń Cyrkowa

1 kwietnia

18.00 i 21.30 / "9.81" / Otwarta Przestrzeń Cyrkowa Carnival / wstęp: wejściówki

2 kwietnia

19.00 / "9.81" / Otwarta Przestrzeń Cyrkowa Carnival / wstęp: wejściówki

***

"Łysa śpiewaczka" Eugne Ionesco

Spektakl "Łysa śpiewaczka" to błyskotliwa opowieść o hipokryzji oraz powierzchowności relacji międzyludzkich. Sztuka Eugne Ionesco w niezwykle dowcipny sposób pokazuje nam jak niebywale trudno o szczerość i zrozumienie wśród najbliższych ludzi, co prowadzi do nieporozumień czasem tak zawiłych, że aż groźnych. Dramat przypomina współczesnemu widzowi o potrzebie rozmowy, bliskości z drugim człowiekiem, którą skrywamy pod płaszczykiem kreacji własnego wizerunku. Tekst pełen komizmu i groteski, opowiada o samotności w świecie ludzi, którzy nie potrafią lub nie chcą się z niej uwolnić.

reżyseria: Ewa Mirowska

29 marca

17.00 i 20.00 / "Łysa Śpiewaczka" / reżyseria: Ewa Mirowska / wstęp: wejściówki

***

Wieczór Tischnerowski

Realizacji projektu towarzyszy idea stworzenia w ramach wydarzenia teatralnego radosnego, budującego więź, otwartego na wymianę międzypokoleniową spotkania nawiązującego do tradycyjnego góralskiego posiadu - spotkania górali przy opowieściach, muzyce i gorzałce. Wieczór Tischnerowski to zdarzenie, w którym spektakl teatralny - zrealizowana ze studentami PWSFTviT sceniczna adaptacja "Filozofii po Góralsku" Tischnera, będzie pretekstem i wstępem do przywołania wspomnień o ks. Tischnerze - jego poczuciu humoru, pięknej i silnej osobowości. Do udziału w Wieczorze Tischnerowskim chcemy zaprosić Pana Jana Antoła, jednego z opisanych przez Tischnera góralskich filozofów oraz rodzinną kapelę muzyków góralskich. Gośćmi spotkania (posiadu) będzie publiczność, a gospodarzami - "aktorami" ludzie gór, góralscy muzycy, filozofowie i młodzi aktorzy - studenci Wydziału Aktorskiego PWSFTviT, próbujący odczytać

i opowiedzieć widzom "Filozofię po góralsku". Spektakl stworzy 20 artystów i składać się będzie z trzech części: pokazu pracy studentów, spotkania z Janem Antołem oraz koncertu muzyków góralskich. Nie zabraknie dobrej strawy oraz napitku.

Jan Antoł, muzycy góralscy, studenci III roku Wydziału Aktorskiego PWSFTviT: Aleksandra Przesław, Karolina Sawka, Aleksandra Chapko, Diana Krupa, Marianna Zydek, Michał Styczeń, Dominik Ochociński, Cezary Kołacz, Tomasz Marczyński, Kamil Wodka, Wojciech Lato

3 kwietnia

>19.00 / Wieczór Tischnerowski / reżyseria: Marcin Brzozowski / wstęp: wejściówki

***

"Jesteśmy" (na zdjęciu)

"Nienazwane, ale jestem przekonany, że stale obecne w naszej pracy zagadnienie, to dialog. Praca nad spektaklem wynikała, według mojej intuicji, z potrzeby dialogu, próby wspólnego doświadczenia aktualnej i dotyczącej nas w równym stopniu rzeczywistości oraz chęci zareagowania na otaczającą nas sytuację społeczną i polityczną. Chcieliśmy odnaleźć niezmienne i warunkujące naszą tożsamość wartości. Chcieliśmy szukać wspólnych dla nas - Polaków i Ukraińców - przestrzeni spotkania, nie zapominając o skomplikowanej historii obu narodów. Nasza praca byłą próbą odarcia nas z wzajemnej nieufności i strachu. Pragnęliśmy też bardzo wyraźnie zamanifestować prawo każdego człowieka do odpowiedzialnego, wolnego, normalnego życia.

W kontekście tej pracy realne staje się dla mnie stwierdzenie Jacka Kuronia, który mówił o sobie: "Mam poczucie, że o Ukrainę jestem bogatszy, że ja Ukraińcom zawdzięczam swoje bogactwo wewnętrzne i duchowe"." Marcin Brzozowski

Premiera ukraińska miała miejsce 13-14 lutego w Centrum Teatralnym "Pasika" przy Kijowsko-Mohylańskiej Akademii. Projekt współfinansowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza.

Premiera polska odbędzie się 2 kwietnia w ramach Dotknij Teatru 2016.

Koordynacja i reżyseria: Marcin Brzozowski

Występują: absolwenci Wydziału Lalkarskiego Uniwersytetu Karpenka Karyi w Kijowie - Mytalnykov Igor, Petrashova Kateryna, Kuchma Volodymyr, Shtyrbulova Mariia, Golubtsova Nadiia, Ionova Mariia

2 kwietnia

21.00 / "Jesteśmy"/ reżyseria: Marcin Brzozowski / wstęp: wejściówki

***

"dla Jennifer"

Spektakl "...dla Jennifer" powstał w wyniku laboratoryjnej pracy na tkance współczesnego włoskiego dramatu "Pięć róż dla Jennifer" autorstwa Annibale Ruccello. Lekka, farsowa i tym samym przewrotna forma jest pretekstem do opowieści o grze, jaką prowadzi z samym sobą Człowiek obarczony genem głodu miłości, skazany na poszukiwanie spełnienia i nasycenia.

To gra w obszarze marzeń i realności. Uniwersalna opowieść o człowieczym poszukiwaniu szczęścia i zmaganiu z Przeznaczeniem, które jest trudne do zaakceptowania. Czy konfrontacja z bolesną deziluzją oznacza ostateczną przegraną?

Czas trwania: 70 minut

autor tekstu: Annibale Ruccello / tłumaczenie: Ewa Bal / reżyseria: Anna Ciszowska / choreografia: Michał Ratajski / obsada: Łukasz Chrzuszcz, Michał Ratajski / scenografia: Paweł Korbus / kostiumy: Zuzanna Markiewicz / muzyka: Michał Kobojek

1 kwietnia

19.15 i 23.00 / "...dla Jennifer" / reżyseria: Anna Ciszowska / wstęp wolny

Rezerwacja mailowa i telefoniczna od 18 marca. Odbiór wyłącznie 22 i 23 marca w godz. 17.00 - 19.00 - bezpłatne wejściówki na wydarzenia w ramach Dotknij Teatru 2016

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji