Artykuły

TVP Kultura. Serial teatralny o "Umarłej klasie" i "Dziadach"

Dzisiaj o godz. 15.05 w TVP Kultura wysłuchamy opowieści o "Umarłej klasie" Tadeusza Kantora, a w czwartek 10 marca o 16.05 o "Dziadach" Konrada Swinarskiego. Wszystko to w ramach serialu "250 lat teatru publicznego w Polsce".

Tadeusz Kantor stworzył "Umarłą klasę" w 1975. Fenomen jego teatru, zakorzenionego mocno w tradycji polskiej, a zarazem ściśle związanego z najważniejszymi nurtami sztuki nowoczesnej fascynuje do dziś ludzi na całym świecie. W odcinku przypomniane zostają jego najważniejsze elementy i dokonania, w tym zwłaszcza pierwsze dzieło Teatru Śmierci, powstałe w 1975 - "Umarła klasa". Obok badaczy twórczości Kantora o znaczeniu jego sztuki powie także Andrzej Wajda.

Inscenizacja "Dziadów" Adama Mickiewicza z roku 1973 (Stary Teatr w Krakowie) to najbardziej znane dzieło teatralne Konrada Swinarskiego - fascynującej osobowości i niezwykle utalentowanego reżysera, który współtworzył wielkość Starego Teatru. O Swinarskim i jego teatrze opowiedzą w odcinku czwartkowym także jego aktorzy (m.in. Anna Polony).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji