Artykuły

Poznań. Berdyszak i Szajna w galerii Szyperska

Dwaj wybitni artyści Jan Berdyszak i Józef Szajna byli bohaterami środowego [8 lutego] wieczoru w galerii Szyperska (ul. Szyperska 2).

Berdyszak pokazał swoje instalacje (w tym najnowszą - wykorzystującą papę i folię bąbelkową), a Szajna rysunki, kolaże, gwasze i fragmenty scenografii z lat 60. (część z nich nie była dotąd eksponowana). Co w towarzystwie Szajny - człowieka teatru, twórcy "teatru plastycznego" - robi Jan Berdyszak, kojarzony głównie z instalacjami i rzeźbą? Otóż wbrew pozorom zestawienie ze sobą obu twórców wcale nie jest przypadkowe. Bo choć Berdyszak zapamiętany zostanie przede wszystkim jako artysta, który próbował przetransponować na język wizualny pojęcia filozoficzne i jako autor cyklu "Passe par tout", to teatr był mu również bardzo bliski. Był autorem scenografii teatralnych (współpracował m. in. z teatrem Marcinek w Poznaniu), napisał wiele prac o związkach teatru i sztuk plastycznych. Jego najnowsza instalacja w galerii Szyperska, świadczy o tym, że nie porzucił tej dziedziny twórczości.

Wystawa odbywa się w ramach cyklu "Dialogi - dramaturgia przestrzeni", jej kuratorem jest Krzysztof Moraczewski. Potrwa do 22 lutego, można ją oglądać w godzinach od 12 do 16.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji