Artykuły

Poznań. Premiera "Lustrzanej chmury" w Animacji

- W takiej pracy najbardziej czuję się reprezentantem dzieci: ich wrażliwości i potrzeb. Pracujemy w zespole, w którym uważamy, że spotkanie dziecka z teatrem może być wyjątkowym doświadczeniem, w którym tkwi potencjał kontaktu z jego wrażliwością - mówi Justyna Czarnota, która wraz z Robertem Jaroszem przygotowała w Teatrze Animacji spektakl "Lustrzana chmura". Premiera - 5 marca.

Punktem wyjścia do realizacji spektaklu były mity oraz baśnie japońskie. Jego twórcy, wykorzystując bogactwo form teatru lalek, stworzyli świat bliski wyobraźni dziecka. Zarówno scenariusz przedstawienia, jak i scenografia oraz muzyka powstawały w trakcie prób. - Tytułowa "Lustrzana chmura" jest chmurą wyjątkową - zamiast kropel spadają z niej perły. Te, które uderzają w ziemię, rozbijają się w drobny pył, te zaś, które trafiają do morza, opadają głęboko na dno. Ich wyławianie wymaga cierpliwości i poświęcenia. Historia rozgrywa się wokół jednej z takich pereł, powierzonej Chłopcu, głównemu bohaterowi spektaklu. Dzięki perle Chłopiec słyszy i rozumie więcej niż inni ludzie. Poznaje siłę i piękno świata, który go otacza - opowiada reżyser Robert Jarosz. - Muzyka, w większości wykonywana na żywo, stanowi integralną część działań scenicznych - dodaje.

Justyna Czarnota, pedagog teatru: - Moją rolą jest działanie na styku pedagogiki i teatru: łączenie widza ze sceną. W teatrach instytucjonalnych pedagodzy teatru najczęściej prowadzą warsztaty towarzyszące spektaklom, umożliwiając widzom twórczą i swobodną refleksję dotyczącą tematów czy też języka przedstawienia - wyjaśnia.

W przypadku "Lustrzanej chmury" nie będzie inaczej. Premierę spektaklu poprzedzi cykl zajęć "W głąb chmury", które w tym przypadku kierowane są przede wszystkim do nauczycieli klas I-III, ponieważ sam spektakl adresowany jest do dzieci od lat sześciu. Dwa z nich poprowadzi Justyna Czarnota, trzecie z kolei - autor muzyki do spektaklu Adam Świtała, który podczas zajęć korzysta z metody Lifemusic. - Warsztaty będą się skupiać na twórczym działaniu wokół motywów literackich i plastycznych inspirujących dla twórców podczas przygotowania spektaklu - tłumaczy Czarnota.

Robert Jarosz i Justyna Czarnota to pierwszy w polskim teatrze dla dzieci tandem reżysersko-pedagogiczny. Wspólnie z Teatrem Guliwer z Warszawy oraz tamtejszą Multimedialną Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI zrealizowali projekt "Laboratorium Teatralno-Pedagogiczne", którego celem jest m.in. przybliżanie małym widzom estetyki teatru, ale też pobudzanie ich kreatywności i wzmacnianie kompetencji społecznych.

***

"Lustrzana chmura"

tekst i reżyseria: Robert Jarosz

scenografia: Pavel Hubička

pedagog teatru: Justyna Czarnota

muzyka: Adam Świtała

Teatr Animacji

premiera: 5.03, g. 17

kolejne spektakle: 6.03, g. 11 oraz 8-10.03, g. 9.30

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji