Artykuły

Teatr, który bawi, uczy i wychowuje

O planach, festiwalach i repertuarze z Krzysztofem Korwinem-Piotrowskim, kierownikiem artystycznym Gliwickiego Teatru Muzycznego, rozmawia Marta Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.

Marta Odziomek: Wraz z nowym rokiem w repertuarze Gliwickiego Teatru Muzycznego zaroiło się od interesujących propozycji artystycznych. Na afisz powraca również przebojowa "Rodzina Addamsów" [na zdjęciu].

Krzysztof Korwin-Piotrkowski: - Musical ten zebrał znakomite recenzje w mediach, zagraliśmy w ciągu roku około 40 spektakli! Przyjeżdżają do nas widzowie z całego kraju. Spektakl otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii "muzyczne przedstawienie roku w Polsce", a Grzegorz Policiński został najlepszym scenografem. Będzie grany u nas od 26 lutego do 6 marca, a potem w maju i w październiku.

Wkrótce zaczynają się też XXII Dziecięce Spotkania Teatralne.

- Tegoroczny przegląd jest rozbudowany i wzbogacony o warsztaty. Na inaugurację festiwalu przygotowujemy premierę spektaklu "Chłopiec z Gliwic", który na stałe wejdzie do repertuaru. Sztuka Grzegorza Krawczyka, obecnego dyrektora Gliwickiego Teatru Muzycznego, była wcześniej z sukcesem wystawiana w Muzeum w Gliwicach i otrzymała nagrodę jako najlepszy projekt edukacyjny 2014 roku w województwie śląskim.

Jeżeli chodzi o spektakle gościnne w ramach przeglądu, to gorąco polecam spektakl bez słów w wykonaniu słynnego teatru Drak z Czech, specjalizującego się w pełnych magii widowiskach. W sobotę 12 marca artyści zaprezentują znakomite przedstawienie familijne "Ostatnia sztuczka Georgesa Meliesa", inspirowane życiem i twórczością tego filmowego iluzjonisty.

Od stycznia na Scenie Bajka gości cykl "Piosenka jest dobra na wszystko".

- Pełna sala i miłe reakcje widzów sprawiają, że cykl zagości na dłużej. Okazało się, że jest spore grono osób, które chcą słuchać piosenek artystycznych. Odwołujemy się tutaj do najlepszych tradycji kabaretu literackiego i piosenki aktorskiej. Już 17 marca poznamy muzyczne fascynacje Mariana Opani. W kwietniu zapraszamy na spotkanie z Gabą Kulką i Janem Młynarskim w programie "Młynarski plays Młynarski". W maju przyjedzie do nas Magda Umer z recitalem "Wciąż się na coś czeka".

W ten weekend startujecie ponownie z cyklem Wiosna z Fryderykiem.

- To cykl recitali chopinowskich, które są organizowane w Gliwicach od 2010 roku i zawsze spotykały się z entuzjastycznym odbiorem melomanów. Koncerty odbywają się w niezwykłej scenerii Palmiarni Miejskiej w Parku im. Fryderyka Chopina. Tegoroczna edycja ma hasło przewodnie "Echa konkursu".

W repertuarze teatru znajduje się także wiele spektakli impresaryjnych.

- Często odwiedza nas teatr Capitol z Warszawy z komediami. Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy na spektakl muzyczny "Ciao, ciao Bambina" w wykonaniu włoskiego artysty Nicoli Palladiniego. Tradycyjnie w marcu odbędą się u nas obchody Dnia Świętego Patryka. Pokażemy widowisko muzyczno-taneczne, inspirowane muzyką celtycką i bretońską w wykonaniu Beltaine & Glendalough.

W drugiej połowie marca na miłośników teatru czeka "Wiedeń moich marzeń" z primadonną Grażyną Brodzińską. W kwietniu wznowimy dwie operetki cieszące się ogromną popularnością - "Wesołą wdówkę" oraz "Zemstę nietoperza". Po przerwie powrócimy także z "Anną Kareniną". W rolę księżniczki wcieli się po raz pierwszy krakowska artystka Joanna Trafas. Wznowimy też musical "Pinokio" oraz widowisko "Oscarowe przeboje muzyki filmowej".

Gliwicki teatr ma również wiele propozycji warsztatów dla chcących nauczyć się tańczyć i śpiewać.

- Postanowiliśmy uzupełnić naszą ofertę zajęciami edukacyjnymi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od roku prowadzimy projekt "Maluchy w krainie dźwięku". Jest to cykl koncertów umuzykalniających dla niemowląt i dzieci do lat sześciu.

W listopadzie ruszył u nas - po długiej przerwie - program warsztatów aktorskich, wokalnych i tanecznych "GTM Junior". Cotygodniowy cykl trzygodzinnych zajęć jest skierowany do odbiorców w wieku od 10 do 18 lat. Warsztaty prowadzone są przez artystów Gliwickiego Teatru Muzycznego. Planujemy też zaprosić aktorów Teatru Śląskiego oraz pedagogów z Akademii Muzycznej w Katowicach.

W lutym zainicjowaliśmy cykl warsztatów dla młodzieży i dorosłych: "Śpiewać każdy może". To zajęcia z klasyki, prowadzone przez gwiazdę GTM Anitę Maszczyk oraz śpiewaka operowego i pedagoga Leopolda Stawarza. Warsztaty musicalowe prowadzą m.in. artyści związani z teatrem Roma w Warszawie.

Rozpoczęliśmy również warsztaty taneczne "Tańczyć każdy może". Okazuje się, że jest wiele osób, które chcą spędzić trochę czasu w naszym teatrze bardziej aktywnie, a nie tylko siedząc na widowni.

Czy teatr planuje organizację kolejnej edycji Gliwickich Spotkań Teatralnych?

- W tym roku z przyczyn finansowych zawieszamy niestety organizację festiwalu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji