Artykuły

Szczecin. "Alicja z krainy czarów" wraca na scenę opery

"Alicja w krainie czarów" wytańczona w pięknej scenografii to propozycja Opery na Zamku dla najmłodszych widzów na najbliższy weekend.

Balet powstał na motywach powieści Lewisa Carolla "Alicja w Krainie Czarów" i "Po drugiej stronie lustra". Historię Alicji, która przez magiczne lustro trafia do krainy czarów i magii, zna każde dziecko. Inspirująca opowieść o walce dobra ze złem i prawdziwej przyjaźni porusza także dorosłego widza, działa na jego wyobraźnię i sprawia, że przenosimy się w zaczarowane czasy dzieciństwa.

Utwór jest trudny do sklasyfikowania. Maciej Słomczyński pisze w przedmowie do "Alicji" w swoim tłumaczeniu, że "jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych".

Najlepszym sposobem na wykreowanie go na scenie jest taniec, muzyka o bogatej kompozycji z użyciem nowoczesnych technik i instrumentów, stylizowana na tę, którą znamy z filmów, oraz bajkowe, efektowne stroje i scenografia.

O zbudowanie krainy ze świata dziecięcej wyobraźni zadbali najzdolniejsi polscy artyści młodego pokolenia. To jedyny w ostatnich latach balet pisany na zamówienie z udziałem pełnej orkiestry symfonicznej.

Balet "Alicja w Krainie Czarów" z muzyką Przemysława Zycha powstał przy współpracy z choreografem Jackiem Tyskim, scenografia Robert Majkut.

***

Co, gdzie, za ile

"Alicja w krainie czarów", 20, 21 lutego, Opera na Zamku, godz. 17, bilety 25-40 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji