Artykuły

Olsztyn. Teatroterapia dla pacjentów onkologicznych

Pacjenci oddziałów onkologicznych olsztyńskiej Polikliniki mogą od czwartku oglądać spektakle przygotowane przez Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Są to wybrane przedstawienia, które zostały zarejestrowane w formie filmowej i obecnie będą prezentowane chorym.

W czwartek podczas inauguracji "Teatralnego Kina Jaracza - Zdrowa Dawka Cooltury" pacjenci z oddziałów radio i chemioterapii obejrzeli przedstawienie "Klaun" Pavla Kohouta w reżyserii Giovanniego Castellanosa.

- Chcemy się angażować w różne akcje społeczne. Oczywiście oprócz tego, że chcemy docierać do jak największej grupy odbiorców, zależy nam na tym, by teatr i nasze propozycje docierały do tych osób, które chciałyby uczestniczyć w olsztyńskim życiu artystycznym, ale z jakichś powodów nie mogą. Cieszymy się, że możemy być obecni w Poliklinice i pokazywać nasze archiwalne spektakle pacjentom szpitala - podkreślił wicedyrektor Teatru im. Jaracza w Olsztynie Piotr Filipowicz.

Jak dodał pomysł pokazywania spektakli w formie nagrań filmowych to kontynuacja letniego kina teatralnego. Latem ubiegłego roku festiwal teatralny z przeglądem przedstawień odbył się na plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel w Olsztynie.

- Teatr latem ma przerwę urlopową, aktorzy odpoczywają po całorocznej pracy, ale nie chcieliśmy znikać z horyzontu kulturalnych propozycji i postanowiliśmy pokazywać archiwalne spektakle. Nie oznacza to, że spektakle są dawne, sprzed kilku lat, pochodzą sprzed roku, 2 lat, są po prostu archiwizowane przez Teatr Jaracza. Latem były pokazywane na ekranie na jednym z tarasów widokowych i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na widowni na plaży zawsze był nadkomplet, postanowiliśmy ten projekt dalej rozwijać - wyjaśnił wicedyrektor Filipowicz.

W kolejnych miesiącach pacjenci Polikliniki zobaczą w wersji filmowej: "Nie dorosłem czyli piosenki Taty Kazika", "Rewizora", "Ich czworo" oraz "Dwadzieścia minut z aniołem".

Dyrektor Polikliniki Marian Stempniak podkreślił, że spotkanie z teatrem w szpitalu to z pewnością forma terapii. - Dzięki temu pacjenci mogą zamaskować myśli o chorobie, myśli o tym, że na sąsiednim łóżku też leży pacjent. Teatroterapia to jest też pomoc w zwalczeniu choroby. Nastawienie psychiczne i optymizm, że "wrócimy niebawem do domu", że "będziemy mieć kontakt z rodziną dziećmi, wnukami" plus przekazana tutaj dawka kultury ma absolutny zdrowotny wpływ - ocenił dyrektor Stempniak.

Dodał, że każdego dnia na oddziałach onkologicznych olsztyńskiej Polikliniki przebywa około 85 pacjentów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji