Artykuły

Warszawa. Operowa Scena Marionetek wznawia działalność

W Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich 26 lutego odbędzie się premiera "La serva padrona" - opery buffa, która otworzy sezon Sceny Marionetek.

Zawieszone na trzymetrowych niciach, kierowane niewidzialną ręką, drewniane marionetki ożywią głosy znakomitych solistów. Warszawska Opera Kameralna wznawia jeden z najbardziej unikatowych projektów teatralnych. Tradycja operowego teatru marionetek sięga XVIII wieku.

- W Europie jest obecnie zaledwie kilka takich ośrodków. Obok Mediolanu, Pragi i Salzburga, Warszawa pierwsza w Polsce wraca do tradycji opery lalkowej - mówi reżyser Lesław Piecka, specjalista w dziedzinie animacji i konstrukcji lalki niciowej.

W latach 1981-1986 przy Warszawskiej Operze Kameralnej działała już Operowa Scena Marionetek, której działalność została przerwana ze względu na brak lokalizacji. Specjalna nowa scena stanie tymczasowo w jednym z najpiękniejszych miejsc w Warszawie - w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich.

Sezon na Scenie Marionetek otworzy premiera "La serva padrona" ("Służąca panią") Giovanniego Battisty Pergolesiego. Marionetki zostały wykonane przez wybitnych polskich artystów-lalkarzy. To 70-centymetrowe drewniane postaci. Akcja poprowadzona zostanie na tle bogatej scenografii. To opowieść o niezwykle charyzmatycznej pokojówce Serpinie, która chcąc podporządkować sobie swojego pana, Uberto, i nie cofnie się nawet przed intrygą zawarcia z nim małżeństwa.

Dzieło G.B. Pergolesiego, jednego z największych przedstawicieli włoskiej opery buffa, to typowa pełna uroku opera komiczna o nieskomplikowanej fabule, z uroczą muzyką pełną elegancji, dowcipu i prostoty. To spektakl przeznaczony dla dwojga wokalistów, mima i małego zespołu złożonego z muzyków Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsoviense pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego. Głosu marionetkom użyczą znakomici soliści Warszawskiej Opery Kameralnej - Marta Boberska oraz Sławomir Jurczak. Premierowy spektakl Sceny Marionetek odbędzie się już 26 lutego, a kolejne zaplanowano 27 i 28 lutego. Po nich nastąpi przerwa aż do jesieni, gdy Teatr Marionetek przeniesie się na stałe do Pałacu w Wilanowie. Powstały Teatr Marionetek wraz z całą niezbędną infrastruktura ma jednak mobilny charakter. Prostota wykonania konstrukcji sprawia, że można ją wykorzystywać nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale także w warunkach plenerowych. Bilety w cenie 80 zł (normalny), 40 zł (ulgowy), 30 zł (studencki). Więcej informacji na: www.operakameralna.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji