Artykuły

Łódź. Premiera wg Astrid Lindgren w Teatrze Pinokio

"Ronja, córka zbójnika" to opowieść o miłości silniejszej niż wojna i o dzieciach mądrzejszych od dorosłych. Prapremiera spektaklu opartego o powieść szwedzkiej pisarki 27 lutego.

Ronja i Birk - dziewczynka i chłopiec pochodzący z dwóch walczących ze sobą na śmierć i życie rodów zbójnickich - wbrew rodzicom staja się sobie bardzo bliscy. Para łobuzów buntuje się przeciwko światu dorosłych - rzeczywistości konfliktu, rozbojów i wzajemnej nienawiści. Astrid Lindgren , kultowa autorka literatury dziecięcej, przedstawia temat w sposób daleki od uproszczeń, zachęcając dzieci do zadawania pytań i myślenia wykraczającego poza schematy. Historia o epickim rozmachu, pełna przygód w lesie zamieszkałym przez dzikie stwory, ma formę zbójeckiej ballady łączącej teatr żywego planu z elementami teatru lalek.

Pragniemy, by spektakl "Ronja, córka zbójnika" był dla młodych widzów nie tylko okazją do spotkania z kolejnym tekstem znanej dzieciom pisarki Astrid Lindgren oraz przeżyciem estetycznym powodowanym przez walory inscenizacji teatralnej. Nauczycielom i ich uczniom, rodzicom i dzieciom "Ronja, córka zbójnika" dostarczy tematów do rozmowy o postawach i wartościach takich jak uczciwość, wiarygodność, odpowiedzialność, wytrwałość, poczucie własnej wartości, szacunku dla innych ludzi, odróżnianiu dobra od zła. Spektakl podobnie jak i powieść konfrontuje z przeciwstawnymi pojęciami przyjaźni i wrogości, miłości i nienawiści, uczy przełamywania stereotypów, rozwiązywania konfliktów, poszukania konstruktywnych rozwiązań we współdziałaniu i tym, co łączy a nie dzieli.

Powieść Astrid Lindgren "Ronja, córka zbójnika" znalazła się na ZŁOTEJ LIŚCIE książek polecanych przez Fundację "ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom", mamy nadzieję, że jej sceniczna adaptacja przygotowana przez Teatr Pinokio w Łodzi spotka się również z uznaniem dzieci, rodziców, nauczycieli i wychowawców.

***

Prapremiera 27 lutego, godz. 17:00

Duża Scena Teatru Pinokio w Łodzi, 90-503 Łódź, ul. Kopernika 16

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji