Artykuły

TVP Kultura. Marzec z teatrem

Miesiąc z Magdaleną Cielecką, premierowa "Tosca" z Royal Opera House i "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reż. Piotra Tomaszuka - to niektóre propozycje teatralne na nadchodzący miesiąc.

MIESIĄC Z MAGDALENĄ CIELECKĄ

wtorki, godz. 20:20 od 1 marca

Cykl cotygodniowych prezentacji przedstawień z udziałem wybitnej aktorki Magdaleny Cieleckiej.

1 marca wyemitowany zostanie "Ksiądz Marek" w reżyserii Krzysztofa Nazara. "Ksiądz Marek" należy do utworów rzadko inscenizowanych. Poemat dramatyczny zaliczany do tzw. dramatów mistycznych Juliusza Słowackiego został osnuty wokół autentycznych wydarzeń historycznych. Ich bohaterem jest ksiądz Marek Jandołowicz - kaznodzieja, superior klasztoru karmelitów w Barze. Podczas konfederacji barskiej zyskał opinię proroka i cudotwórcy. Już za życia otaczany był kultem, a jego legendę rozwinęli m.in. romantycy. U Słowackiego postać karmelity, jak i wydarzenia związane z upadkiem Baru w czerwcu 1768 roku nabierają znaczenia symbolicznego, przeradzając się w misterium męczeństwa i zmartwychwstania. Finał konfederacji barskiej jest ukazany jako przełomowy moment w dziejach narodu: upadku Polski monarchistyczno-magnackiej i narodzin nowej - republikańskiej i demokratycznej. Jest ona reprezentowana przez ideały miłości, prawdy i ofiary właśnie w osobie księdza Marka, charyzmatycznego "bożego rycerza", przywódcy poświęcającego swoje życie po to, żeby przez oczyszczające cierpienie i odrodzeńczą moc zmienić bieg historii. Magdalena Cielecka wciela się w rolę Judyty. Partnerują jej: Krzysztof Globisz, Daniel Olbrychski i Janusz Gajos.

Inne spektakle, które TVP Kultura pokaże w tym cyklu to: "Sandra K." Marii Zmarz - Koczanowicz (8 marca), "Kolekcja" Marcina Wrony (15 marca), "Przesilenie" Waldemara Krzystka (22 marca).

W ostatni wtorek miesiąca (29 marca) premierowa opera Giacoma Pucciniego "Tosca". Spektakl Royal Opera House wyreżyserował Jonathan Kent. "Tosca" to jedno z najpopularniejszych dzieł Pucciniego. Premiera opery odbyła się 14 stycznia 1900 roku.

"HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM"- transmisja z Teatru Studio

20 marca (niedziela godz. 20:00) zaplanowana jest transmisja spektaklu "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reżyserii Piotra Tomaszuka. Spektakl realizowany jest w ramach festiwalu Gorzkie Żale.

"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka uważana jest za najstarszy i najbardziej dojrzały dramat staropolski. W adaptacji Piotra Tomaszuka odpowiednikiem Prologusa jest wikary ze współczesnej parafii na podlaskiej wsi, który postanawia wystawić to misterium z parafianami. Tak obsadza role, aby wykorzystać realia życia codziennego wykonawców i podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji