Artykuły

Jelenia Góra. Lalkowa "Królowa śniegu wg Petra Nosálka"

21 lutego (w niedzielę) w Zdrojowym Teatrze Animacji będzie można zobaczyć premierę spektaklu "Królowa śniegu wg Petra Nosálka" w reżyserii Bogdana Nauki. Inscenizacja powstała na motywach baśni "Królowa śniegu" autorstwa Hansa Christiana Andersena.

Zdrojowy Teatr Animacji powraca do Andersena - skarbu światowej literatury, nie tylko dziecięcej, bo i dorośli od czasu do czasu sięgają do jego baśni, w których fantazja miesza się z rzeczywistością. W historii jeleniogórskiego Teatru Animacji jest to siódma realizacja według dzieła duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dwie wiernie oddane oryginałowi w reżyserii Czesława Sieńki: "Krzesiwo" (2004) i "Brzydkie kaczątko" (2011). I trzy spektakle dyrektora teatru Bogdana Nauki: "Calineczka" wg tekstu Agnieszki Zaskórskiej (2003) i zrealizowana dwukrotnie "Mała Syrenka" (2005, 2013) oraz "Matka - opowieść" (2014) w inscenizacji Doroty Korczyckiej-Bąblińskiej i reżyserii zespołowej w oparciu o "Opowiadanie o matce".

Miłość Gerdy do Kaja to główny wątek jeleniogórskiej inscenizacji. - Andersen był przede wszystkim mądrym znawcą ludzkiej duszy. We współczesnych stechnicyzowanych czasach to bardzo potrzebny temat. A dla nas, ludzi teatru, fundamentalnym tematem jest szukanie nadziei. Tej nadziei, że w nas ludziach, małych czy dużych, jest więcej dobrego niż złego - mówił niegdyś czeski reżyser Petr Nosálek.

Petr Nosálek (ur. 30 maja 1947 w Czechach, zm. 16 czerwca 2013 w Ostrawie, w Czechach) debiutował w roku 1969 na scenie Divadla Loutek w Ostrawie. Przez wiele lat był aktorem, potem reżyserem tego teatru, a w latach 1999-2003 dyrektorem artystycznym. Na początku lat 90. rozpoczął współpracę z polskimi scenami lalkowymi. Pierwszym przystankiem na tej drodze był Opolski Teatr Lalki i Aktora. Współpracował też z teatrami w Bielsku-Białej, Olsztynie, Szczecinie czy Radomiu. Reżyserował również na Słowacji, w Niemczech i we Francji. W jeleniogórskim Teatrze Animacji zrealizował cztery spektakle: "Czarodziejski młyn" Aliny i Jerzego Afanasjewów (2003), "Dekameron" Giovanniego Boccaccia (2005), "Gargantua i Pantagruel" Franciszka Rabelaisa (2007) i "De Regeneratione. Powtórne narodziny" (2009).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji