Artykuły

Ornontowice. "Kopidoł" po śląsku w ARTerii

11 lutego o godz. 19.00 odbędzie się premiera kolejnego śląskiego spektaklu Teatru "Naumiony". Spektakl "Kopidoł" to historia kopidoła (grabarza) i jego rodziny osadzona w latach 50. XX wieku na terenie malutkiej wioski na Górnym Śląsku - w Ornontowicach.

"Kopidoł" to tragikomiczna opowieść o losach wielopokoleniowej rodziny, w której codzienność zakłóca śmierć seniora rodu. W przedstawieniu wykorzystano obrzędy pogrzebowe, które jeszcze do niedawna kultywowano na Śląsku, a także stare pieśni pogrzebowe śpiewane w domach. Całość zagrana w gwarze śląskiej. Pomimo bardzo poważnej tematyki spektakl utrzymany jest w konwencji tragikomedii, gdzie dość zabawne perypetie rodzinne przeplatają się ze śląską obrzędowością.

Projekt spektaklu powstał dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Gminy Ornontowice, ARTerii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, Fundacji Szafa Gra.

Terminy kolejnych spektakli to: 4, 5, 6, 18, 19, 20 marca 2016 godz. 19.00 Bilety do nabycia w ARTerii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach Rezerwacje pod numerem telefonu: 32 23 54 698

Amatorski Teatr "Naumiony", działający przy ARTerii - Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach, funkcjonuje od 2004 roku. Głównym założeniem grupy jest promocja śląskiej gwary, historii i zwyczajów naszego regionu poprzez pokazywanie w spektaklach teatralnych losów wielu pokoleń mieszkańców Śląska. Efektem kolejnych występów są pochlebne artykuły medialne, nagrody, ale przede wszystkim pełne sale. Spektakle "Naumionego" nie raz bawią publiczność do łez, mają jednak w swoim repertuarze również takie sztuki, na których po policzkach widzów płyną łzy smutku.

Dotychczas wystawili wiele spektakli, jednak największą popularność przyniosły im przedstawienia: "Marika" - za który otrzymali w 2012 roku nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz "Hebama" - który poza licznymi tytułami w ogólnopolskich konkursach, był nominowany do Nagrody Teatralnej Złota Maska w województwie śląskim w 2013 roku. "Marikę" graną dotychczas 45 razy, obejrzało ponad 5550 osób, natomiast "Hebamę" graną 26 razy obejrzało ponad 3580 osób. Obydwa spektakle grane są na scenach, nie tylko naszego województwa, do dnia dzisiejszego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji