Artykuły

Niecodzienna miłość Doris i George'a

Za rok o tej samej porze, tragikomedia kanadyjskiego pisarza Bernarda Slade'a w reżyserii Henryka Jacka Schoena, to pierwsza premiera, którą zobaczą w tym roku widzowie Bagateli. Pierwsze pokazy od 29 do 31 stycznia.

Choć sztuka z 1975 roku niektórym może być znana z filmowej adaptacji w reżyserii Roberta Mulligana, to przez lata wystawiana jest na scenach teatralnych na całym świecie.

— Przeczytałem ten tekst po latach i doszedłem do wniosku, że jeżeli go wyreżyseruję, to będzie to zamknięcie tryptyku dotyczącego najbliższej relacji kobiety i mężczyzny — wyjaśnia Henryk Jacek Schoen, dyrektor Teatru Bagatela i reżyser spektaklu. W poprzednich sezonach widzowie mogli oglądać Prawdę Zellera oraz Seks dla opornych Riml w jego reżyserii.

Tym razem głównymi bohaterami opowieści są Doris i George, w tych rolach widzowie zobaczą Magdalenę Walach i Wojciecha Leonowicza. To nietypowa relacja, bo ich przypadkowe spotkanie prowadzi do nawiązania wieloletniego związku. Bohaterowie, choć żyją na dwóch krańcach kraju i mają własne rodziny, spotykają się przez kolejne lata, ale tylko raz w roku.

Za rok o tej samej porze ma dla mnie szczególny wymiar. Nie odbieram go w wymiarze naturalistycznej opowieści o mężczyźnie i kobiecie, bo to przecież jakiś absurd, że ludzie, którzy się kochają, spotykają się tylko raz w roku. W sztuce autor ujął całą złożoność relacji kobiety i mężczyzny. Mam takie poczucie, że Slade napisał sztukę pełną uważnych obserwacji i drobiazgowej analizy. Mając tak wspaniałych aktorów jak Magdalena Walach i Wojciech Leonowicz, jesteśmy w stanie przedstawić całą iskrzącą złożoność tej relacji.
Trwający ćwierć wieku romans między gospodynią domową a księgowym może mieć wymiar uniwersalny. — Ten związek przechodzi różne okresy szczęścia, czasem traumy, okresy niesamowitej fascynacji, wtórnej fascynacji, ale i przezabawnych, niezapomnianych sytuacji — dodaje Schoen.

Za rok o tej samej porze można oglądać na Scenie przy Sarego 7. Gala premierowa spektaklu zaplanowana jest na 11 lutego na godz. 19.15.

Ceny biletów na spektakl: 35 zł (ulgowy), 50 zł (normalny).

Tłumaczenie: Antoni Marianowicz, reżyseria: Henryk Jacek Schoen, scenografia: Joanna Schoen, reżyseria świateł: Marek Oleniacz. Występują: Magdalena Walach i Wojciech Leonowicz. Towarzyszy Kamila Pieńkos. Asystent reżysera, inspicjent, sufler: Joanna Jaworska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji