Artykuły

Horyniec Zdrój. Nagrody Biesiady Teatralnej

Teatr Krzyk z Maszewa (woj. zachodniopomorskie), za spektakl "Głosy", uznany przez jury za "pełną emocji wypowiedź pokoleniową", zdobył Złoty Róg Myśliwski Króla Jana - główną nagrodę zakończonej w niedzielę [5 lutego] XXVII Biesiady Teatralnej w Horyńcu Zdroju na Podkarpaciu.

Druga nagroda przypadła w udziale Teatrowi Trop z Katowic za spektakl "Rymowanki dla dużych dzieci", a trzecia - Teatrowi Krzesiwo z Warszawy za spektakl "Wena i Klio".

Złotą Misę Borowiny - pierwszą nagrodę w kategorii indywidualnych dokonań twórczych otrzymał Grzegorz Sierzputowski z Teatru Stajnia Pegaza z Sopotu za monodram "Teraz ja".

Dwie kolejne nagrody w tej kategorii zdobyli: Damian Kierek z Teatru Tata ze Zmiennicy (woj. podkarpackie) za inscenizację poezji antycznej w spektaklu "Fabula Praetexta" oraz Dariusz Kowcun z Teatru Piktogram z Opola za reżyserię spektaklu "Drugi Pokój". Jury przyznało też wyróżnienia.

W tegorocznej "Biesiadzie" wzięło udział 15 amatorskich zespołów teatralnych małych form (teatry poezji, publicystyki, wizji i ruchu, jednego aktora itp.) z różnych stron kraju. W ich skład wchodzą w większości ludzie bardzo młodzi, dla których teatr stał się życiową pasją.

Tradycyjnie już imprezie towarzyszyły warsztaty, prowadzone przez członków jury, ludzi zawodowo związanych z teatrem. Uczestnicy "Biesiady", która odbywała się w Gminnym Ośrodku Kultury, mieszczącym się w zabytkowym obiekcie dawnego teatru dworskiego rodziny Ponińskich, występowali też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy.

Biesiada Teatralna w Horyńcu Zdroju jest jednym z najstarszych w kraju i najbardziej cenionych przeglądów amatorskiej twórczości teatralnej, otwartym na nowe prądy, różnorodne wypowiedzi i postawy twórcze, co mocno podkreślili członkowie jury.

Jeden z nich, krakowski aktor Piotr Cyrwus, znany m. in. z roli Ryszarda w serialu "Klan", powiedział PAP, że horyniecka impreza zachwyca przede wszystkim różnorodnością materiału - od antycznych twórców, poprzez współczesnych klasyków, po spektakle autorskie.

- Fascynuje także tym, że w tych młodych umysłach pojawiają się pytania na temat miłości, śmierci, znaczenia wspólnego bycia na ziemi. To, o czym mówią, burzy taki gazetowo-telewizyjny obraz młodzieży. Można się było o tym przekonać także podczas warsztatów, których uczestnicy wykazywali niezwykłą wrażliwość. Jako jurorzy mamy bardzo wysoką ocenę tej imprezy, która koniecznie powinna być kontynuowana - podkreślił Cyrwus.

Organizatorami "Biesiady" są Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy w Horyńcu Zdroju.

Horyniec Zdój to malowniczo położone uzdrowisko w powiecie lubaczowskim na Podkarpaciu, słynące z wysokiej jakości borowiny i wód siarczkowych, które odwiedzał m. in. król Jan III Sobieski, przyjeżdżając tam na polowania. Stąd nazwy nagród przyznawanych podczas "Biesiady".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji