Artykuły

Tymek świeci własnym światłem. Prosta historia i Teatr Latarnia w operze

Prosta, wzruszająca historia, magiczny świat, magiczna lalka. W piątek i sobotę (8-9.01) w Operze i Filharmonii Podlaskiej zobaczyć można będzie wznowienie spektaklu Teatru Latarnia o tajemniczym Tymku, przybyszu z gwiazd.

Ci, którzy wcześniej tego działającego na zmysły, utkanego ze światła i ruchu, kameralnego przedstawienia nie widzieli, teraz mają okazję. Prosta historia to opowieść o poszukiwaniu miłości, nadziei i przebaczeniu, szkicowana za pomocą niezwykłej marionetki niciowej. Co ciekawe — to lalka całkowicie transparentna, wypełniona światłem. I właśnie światło — jego natężenie, zmiana barw — wyraża nastrój i emocje.

Mateusz Tymura lalkę wymyślił jeszcze w czasach studiów w Akademii Teatralnej. Jego profesorowie z początku nie dowierzali, czy taka konstrukcja jest w ogóle możliwa. Ale Tymura się uparł. I zbudował ją z odpadów recyklingowych.

— Korpus powstał ze szklanej butelki po płynie do naczyń o wdzięcznej nazwie „Tymek", który kupiłem w jednej z popularnych sieciówek. Stąd wzięło się imię lalki. Świeci własnym światłem dzięki czterem niezależnym obwodom świetlnym.

Spektakl grany jest zupełnie bez słów, utrzymany jest w konwencji czarnego teatru. Pomysł i realizacja: Mateusz Tymura, Monika Kwiatkowska, animacja: Mateusz Tymura, współpraca: Błażej Piotrowski

Wysiłki twórców zostały już wielokrotnie nagrodzone — Prosta historia otrzymała Nagrodę Publiczności na Festiwalu Animacji Teatralnej i Filmowej 2010 w Rabce oraz Nagrodę Publiczności i Nagrodą Fair Play na XI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnego ZDARZENIA im. Józefa Szajny w Tczewie.

Spektakl zobaczyć będzie można na scenie kameralnej opery w gmachu przy ul. Odeskiej 1 — w piątek (8.01) o godz. 19 oraz w sobotę (9.01) o godz. 12.30.

Spektakle szkolne: 8, 11, 12, 13, 14 stycznia o g. 9.00.

Mateusz Tymura

Rocznik 1985. Absolwent białostockiej Akademii Teatralnej, w latach w latach 2009-2011 współpracujący z Teatrem Wierszalin, stypendysta prezydenta Białegostoku oraz marszałka województwa podlaskiego. Laureat VIII edycji „Przystanku Młodzi" „Gazety Wyborczej".

Jest współzałożycielem (wespół z Moniką Kwiatkowską) Teatru Latarnia — niezależnej grupy teatralnej działającej od pięciu lat, skupiającej kilku młodych twórców ze środowiska aktorów — lalkarzy, absolwentów białostockiej Akademii Teatralnej. Zrealizowane przedsięwzięcia to m.in. Solaris i Mała Pasja, czyli historia o psie Pana Jezusa.

Mateusz Tymura jest również jednym z inicjatorów kulturalnych działań prowadzonych na łące przy ulicy Poprzecznej na Bojarach. Jeżeli tylko aura pozwala, nie jest nudno: pikniki, tańce, koncerty, przedstawienia... Te kulturalne przedsięwzięcia są elementem większej akcji „Bojary zostają kulturalne", która dzieje się z inicjatywy właśnie Tymury i Roberta Brajczewskiego — architekta i mieszkańca Bojar.
 

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji