Artykuły

Szczecin. Styczeń będzie bardzo kulturalny

W filharmonii grają Możdżer i Lombard. W Trafostacji śpiewa Kortez. Teatry pokażą trzy premiery. A Muzeum Narodowe otwiera Centrum Dialogu Przełomy.

Tradycyjnie koncertowy rok zaczyna festiwal Akustyczeń. W tym roku jego najbardziej pożądanym wykonawcą jest Kortez, nazywany "poetą w bluzie", który 9 stycznia w Trafostacji Sztuki zaśpiewa dwukrotnie. Bilety 50 i 35 zł.

Indios Bravos na pożegnanie

8 stycznia w Słowianinie z publicznością żegna się zespół Indios Bravos, który zawiesza działalność. "Artysta niestawiający sobie nowych wyzwań przestaje być artystą, a staje się rzemieślnikiem" - piszą gitarzysta Piotr Banach i wokalista Gutek i idą w swoje strony. Bilety po 35 zł.

Joryj Kłoc sami siebie określają jako "ukraińska obrzędowa hip-hop-daj-Boże-etno-czort-wataha". Muzycy ze Lwowa to folkowe objawienie 2014 r. na Ukrainie. W Rocker Clubie będą 18 stycznia. Wstęp 20 zł.

25 stycznia wystąpi Grzegorz Turnau. Koncert "7 widoków w drodze do Krakowa" obejmie najnowsze utwory artysty (13. album artysty pod takim tytułem ukazał się w 2014 r.) i starsze kompozycje, np. "Cichosza" czy "Bracka". Bilety 79-129 zł.

Możdżer i inne hity w filharmonii

Dzień później w filharmonii wystąpi Hanna Banaszak. 26 stycznia zaśpiewa m.in. "W moim magicznym domu" i "Nie zabijaj tej miłości". Bilety 79-99 zł.

Najszybciej wyprzedanym koncertem w 2016 r. w Filharmonii Szczecińskiej był Leszek Możdżer, który 29 stycznia zagra Ravela. Ale warto też zwrócić uwagę, że filharmonia gości 20 stycznia Opium String Quartet, laureatki Fryderyka 2014, które popularyzują muzykę współczesną. Wystąpią z altem Jadwigą Rappe (bilety 40, 30 zł). Swoich wielbicieli ma też inny głos - sopran Ewa Małas-Godlewska, której wokalem śpiewał główny bohater, kastrat w filmie "Farinelli". FS, 15 stycznia, bilety 90-40 zł.

Początki Lombardu wiążą się ze Szczecinem. Tu zespół w 1981 r. nagrał swoje pierwsze kompozycje. Po 35 latach obchodząca jubileusz formacja wraca do Szczecina, by w towarzystwie tutejszych filharmoników 24 stycznia zagrać w filharmonii m.in. "Szklaną pogodę" i "Przeżyj to sam". Bilety od 90 po 40 zł.

Miłośnicy bardziej oryginalnych brzmień usatysfakcjonuje koncert Brandt Brauer Frick, grających muzykę klubową w aranżacjach na instrumenty klasyczne. Odbędzie się on 14 stycznia w filharmonii. Bilety 40 i 30 zł.

Atrakcje w Operze na Zamku

Opera na Zamku zaczyna nowy cykl pt. "Opera da camera". Co miesiąc w sali kameralnej recitale śpiewać będą najbardziej obiecujący polscy artyści. Jako pierwszy 12 stycznia z programem pt. "Miłość i śmierć" wystąpi absolwent The Royal Music Academy w Londynie - Piotr Lempa (bas). Wstęp 50-30 zł.

Z Theater vor Pommern w Greifswaldzie i Stralsundzie 22 i 23 stycznia przyjedzie gościnnie do Opery na Zamku dotąd nierealizowana w Polsce "poważna opera komiczna" - "Przygody Lisiczki Chytruski" [na zdjęciu] Leoša Janáeka. Bilety 70-50 zł.

Trzy premiery w teatrach

Teatr Współczesny kontynuuje cykl "Pikseloza", w ramach którego młodzi reżyserzy pracują nad tematami poruszającymi problemy współczesnego świata. "Mad Woman" Natalii Mołodowiec w reż. Barbary Wiśniewskiej pokazuje pięć kobiet u władzy z silną potrzebą dominacji, które spotykają się w sprawie kampanii leku dla kobiet, konkurującego z xanaksem. Premiera 23 stycznia w Malarni w Teatrze Współczesnym.

30 stycznia kolejna premiera - "Wieczoru w teatrze" w Teatrze Polskim. Tym spektaklem Adam Opatowicz wraca do Federica Garcii Lorki. W 1998 r. wyreżyserował jego "Ogrody czasu". W nowym przedstawieniu wróci do autora i tych samych realizatorów - Janusza Józefowicza (choreografia) i Jana Kantego Pawluśkiewicza (muzyka).

W Pleciudze 20 stycznia premiera "A Dramatic Comedy", która w konwencji teatru cieni opowiada historię o Charlesie Chaplinie, wielkiej gwieździe kina niemego.

Otwarcie Centrum Dialogu Przełomy

Na 25 stycznia Muzeum Narodowe w Szczecinie zapowiada otwarcie swojej filii - Centrum Dialogu Przełomy. Nowy oddział pokazywać będzie powojenną historię Polski i Szczecina, przełomowe wydarzenia, które doprowadziły nas do wolności w 1989 r. Jego oryginalną architekturę zaprojektowało biuro KWK Promes. W środku ekspozycja też pomyślana została nowatorsko. Obok historycznych eksponatów znajdują się tam dzieła współczesnych artystów specjalnie u nich zamówionych na potrzeby muzeum, np. instalacja "Pokój straceń/Karcer" Roberta Kuśmirowskiego i rzeźba silikonowa "Rodzina jadąca na wczasy do Bułgarii" Tomasza Mroza.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

10 stycznia - 24. Finał WOŚP, który będzie zbierać pieniądze dla oddziałów pediatrycznych oraz zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W tym roku światełko do nieba - pokaz światło i dźwięk pn. "P.I.W.O." na wieżowcu TVP przy ul. Niedziałkowskiego 24 o godz. 20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji