Artykuły

Poznań. Teatry Nowy i Animacji na koniec roku

W plebiscycie ogłoszonym przez portal kulturapoznan.pl i miesięcznik IKS to przedstawienie okazało się bezkonkurencyjne. Mowa o "Prezydentkach" austriackiego pisarza Wernera Schwaba w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, które poznaniacy wybrali w głosowaniu kulturalnym na wydarzenie roku.

Co ich tak urzekło? Z pewnością brawurowe aktorskie trio - Bożeny Borowskiej-Kropielnickiej, Danieli Popławskiej i Małgorzaty Łodej-Stachowiak. Ich bohaterki to frywolna Renata, nabożna Irena i pracowita Maryjka - trzy przyjaciółki, które najlepsze lata mają już dawno za sobą, spotykają się, by wspólnie obejrzeć transmisję z pielgrzymki Ojca Świętego. Przy słabej herbacie i chlebie z wątrobianką mogą wspólnie powspominać barwną przeszłość, poużalać się do woli nad nędzną teraźniejszością i niewdzięcznymi dziećmi, a także - pomarzyć o przyszłości, która przecież wciąż może jeszcze sprawić im miłą niespodziankę

Kolejne przedstawienia - w środę 30 grudnia i w czwartek 31 grudnia o godz. 18.30 na Scenie Nowej Teatru Nowego.

W tych dniach o godz. 18 na Dużej Scenie będzie można zobaczyć ponownie "Przyjęcie dla głupca" w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Jego główny bohater to François Pignon, skromny urzędnik, głęboko wierzy, że fundamentem jego kariery staną się już niebawem zapałki! A raczej skomplikowane konstrukcje mostów, które w wolnych chwilach tworzy z tego nietypowego budulca. - Czy przypadkowe spotkanie z zamożnym wydawcą stanie się dla dobrodusznego konstruktora szansą na spełnienie łatwopalnych marzeń? - zastanawiają się twórcy.

Na scenie m.in. Janusz Grenda i Łukasz Chrzuszcz.

Chora gęś i coś dla najmłodszych

Mimo świątecznej przerwy Teatr Animacji gra pełną parą. W niedzielę 27 grudnia pokaże spektakl dla Najnajów zatytułowany "Zmyślanka". Twórcy pokazują, co się dzieje, kiedy rodzice zostawiają maleństwo w kołysce i wychodzą do innego pokoju. Piszą: "Jak wyobraźnia dziecka zapełnia czas i przestrzeń wokół siebie? W naszym przedstawieniu próbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Staramy się zainspirować widzów kolorem, muzyką, metamorfozą form. Może też skłonimy niektórych rodziców, by pobawili się z dzieckiem na dywanie tak, jak postaci w naszym przedstawieniu". Start o godz. 10.

W niedzielę Teatr Animacji wystawi też przedstawienie "A niech to gęś kopnie" - o pewnym ptaku cierpiącym na depresję.

Kolejne spektakle - o godz. 11 i 13.

Na zdjęciu: "Prezydentki"

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji