Artykuły

Warszawa. "Hiszpanka" w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego w NInA

W niedzielę, 27 grudnia o godz. 19, w jednej z najbardziej nowoczesnych sal audiowizualnych w Polsce odbędzie się pokaz "Hiszpanki" w reż. Łukasza Barczyka. Po projekcji zaplanowano spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Krzysztof Świrek. Wstęp wolny.

Akcja filmu rozgrywa się tuż przed wybuchem powstania wielkopolskiego, a samą projekcję zaplanowano w rocznicę jego wybuchu. To opowieść o grupie jasnowidzów, którzy chronią Ignacego Jana Paderewskiego przed "atakiem" Doktora Abuse, pracującego dla pruskiej armii.

"Hiszpanka" to prawdziwa polska superprodukcja, sceny kręcono na ulicach Londynu, Berlina, Poznania i Warszawy, na morzu, w powietrzu, w pociągach, samolotach, automobilach, sterowcach i na okręcie wojennym.

W rolę Ignacego Jana Paderewskiego, który w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski, wcielił się Jan Frycz. W pozostałych rolach wystąpili m.in. Jakub Gierszał, Patrycja Ziółkowska, Sandra Korzeniak, Jan Peszek.

- "Hiszpanka" to transowy, stylowy, trzymający w napięciu przelot przez rzeczywistość Polski i Europy 1918 r. To wielka przygoda dla widzów. Podróż przez postacie, kraje, bitwy, tajne gabinety, wirujące stoliki i sypialnie. To historia zdradzająca kulisy jedynego zwycięskiego polskiego powstania, ale opowiedziana w kompletnie zaskakujący sposób. Kilkuset twórców przez ponad dwa lata pracowało nad tym, żeby zrobić spektakularne widowisko zabierające widza do innego, wspaniałego świata. Mam nadzieję, że widzowie uznają, że nam się udało - mówił w wywiadzie dla Interii Łukasz Barczyk, reżyser i autor scenariusza.

Film został wyróżniony podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Nagrodę na scenografię odebrała Jagna Janicka, natomiast duet Dorota Roqueplo oraz Andrzej Szenajch doceniono za kostiumy. NInA jest jednym z koproducentów filmu.

Pokaz odbędzie się w siedzibie NInA na warszawskim Służewie (ul. Wałbrzyska 3/5, stacja Metro Służew). Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji