Artykuły

Zielona Góra. Wybitne postacie Lubuskiego z nagrodami

W poniedziałek marszałek Elżbieta Polak nagrodziła wybitnych Lubuszan. Podczas XV sesji sejmiku odznaczenia trafiły w ręce zasłużonych urzędników, artystów i społeczników. Wśród nagrodzonych znalazł się dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Prócz osobistości naszego województwa, nagrody zostały wręczone również instytucjom, które przysłużyły się promocji i rozwojowi regionu. W sumie przyznano ponad 15 wyróżnień w trzech kategoriach.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego trafiła m.in. do rzeźbiarza-pasjonata Jana Papiny. Artysta wsławił się wykonując 60 drewnianych dzieł m. in.: "Ostatnia wieczerza", "Św. Urban", "Widok Miasta Zielona Góra", "Bitwa pod Grunwaldem", czy figura Ghandiego.

Odznaką w tej kategorii uhonorowani zostali również: malarz pejzażysta - Adam Bagiński i aktywistka Irena Baran, która już od 1992 r. wspiera osoby niepełnosprawne w naszym województwie. Była inicjatorką wielu obozów aktywnej rehabilitacji w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Słubicach i Nowej Soli. Baran od 2011 r. zajmuje się też aktywizacją zawodową niepełnosprawnych Lubuszan.

- W lutym obchodzić będę 25-lecie działalności społecznej. Nasze zadania wykonujemy po cichu, bo pomoc nie lubi rozgłosu. Dziękuje mojemu zespołowi, bo to są ludzie, którzy poza pracą wiele czasu poświęcają wolontariatowi, często po 5, 6 godzin dziennie. Nie robimy tego dla nagród, ale one zawsze cieszą i motywują - mówiła szczęśliwa działaczka.

Kolejną laureatką została Sylwia Gromacka Staśko, która reprezentuje malarstwo intuicyjne.

Nagroda Kulturalna Marszałka Województwa Lubuskiego trafiła zaś do pięciu lauretów: Tomasza Furtaka, dyrektora domu kultury F. Chopina w Sulechowie, Kamili Chrystowicz-Nowak i Jerzego Nowaka za wzbogacenie życia kulturalnego miasta i regionu poprzez koncerty, wernisaże, warsztaty muzyczne, spotkania filmowe w artystycznej Piekarnii Cichej Kobiety. Nagroda marszałka powędrowała również do dyrektora teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. oraz do Filharmonii Zielonogórskiej.

Złotym Dukatem Lubuskim zostali wyróżnieni: Okręg Lubuski Związku Nauczycielstwa Polskiego w Zielonej Górze, Teresa Mellerowicz-Gella, Marta Małkus, Zespół Śpiewaczy "Dąbrowszczanka" w Dąbrówce Wlkp., Małgorzata Reks, Czesław Ganda, Alicja Jankowska oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zielonej Górze.

Na zdjęciu: Jan Tomaszewicz, dyrektor Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji