Artykuły

Romantycy z Solvay'u i Karol Wojtyła

"Romantycy z Solvay'u. 1940" Stanisława Jankowskiego i Stanisława Michno w Teatrze M.I.S.T w Krakowie. Pisze Grażyna Starzak w Dzienniku Polskim.

W Centrum Sztuki Współczesnej Solvay wystawiono sztukę pt: "Romantycy z Solvay'u. 1940". Nowatorska inscenizacja pozwala na udział widza w przedstawieniu.

"Romantycy z Solvay'u. 1940" to fabularyzowana opowieść o losach grupki młodych teatralnych zapaleńców, którzy podczas hitlerowskiej okupacji znaleźli zatrudnienie w krakowskich zakładach Solvay, przemianowanych wówczas na Deutsche Chemische Ostwerke Solvay.

Przedstawienie nawiązuje do wojennej biografii Karola Wojtyły, który był w tamtym czasie robotnikiem w tej fabryce. A jednocześnie aktorem w podziemnym Teatrze Rapsodycznym Mieczysława Kotlarczyka.

Spektakl łączy te fakty z życiorysu przyszłego papieża, by w syntetycznym skrócie przenieść współczesnego widza w realia Krakowa czasów wojny. Przede wszystkim zaś uzmysłowić mu świat wartości, będących fundamentem artystycznych działań adeptów teatru słowa. Na pierwszy plan wysuwa się tu kwestia wolności narodu oraz wolności artystycznej i jej granic. W spektaklu wykorzystano m.in. fragmenty "Fausta" Goethego (w przekładzie Adama Pomorskiego) i fragment poematu Karola Wojtyły "Promieniowanie Ojcostwa".

Już wchodząc na salę widz miał okazję poczuć ducha Teatru Rapsodycznego, oglądając ekspozycję pamiątek związanych z tym teatrem i młodym Wojtyłą. Po zakończeniu przedstawienia, wychodząc, widzowie znów mogli doświadczyć wzruszeń, które były udziałem przyszłego papieża w czasie, gdy z ojcem pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej, czy też modlił się pod wizerunkiem Matki Bożej.

Teatr MIST powstał w 1994r. Jego założycielem jest Stanisław Michno - aktor i reżyser. Od 1986 r. grał w Teatrze "Cricot 2", a po śmierci Kantora (w 1990r.) współtworzył zespół "Aktorzy Cricot 2". MIST jest zaliczany do krakowskich scen alternatywnych. Teatr nie ma stałej subwencji ani własnej sali. Od kilku lat sceny użyczają mu Dom Kultury Podgórze oraz Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. Co jakiś czas spektakle teatru MIST wystawiane są w Śródmiejskim Ośrodku Kultury.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji