Artykuły

Szczecin. Mateusz Damięcki i Paulina Andrzejewska dla dziecięcej widowni

Już od trzech lat tuż przed Wigilią, artystyczna para - Mateusz Damięcki i Paulina Andrzejewska, zaprasza dzieci do Hali Opery na Zamku w Szczecinie. 20 i 21 grudnia odbędzie się tam tradycyjnie koncert zimowy - "Opowieść wigilijna" na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa.

Aktor zagra w nim głównego bohatera, Ebenezera Scrooge'a, a Paulina Andrzejewska odpowiada za reżyserię i opiekę artystyczną. W przedstawienie włączył się także tata Mateusza, Maciej Damięcki, który użyczył głosu postaci ducha, Jakuba Marleya. Co najważniejsze, jak co roku, na scenie wystąpi również ponad 180 uczniów ze Studia Taneczno-Musicalowego Fundacji Balet w Szczecinie.

"Opowieść wigilijna", jedno z najbardziej popularnych opowiadań Charlesa Dickensa, mówi o niezwykłej przemianie, jaka, pod wpływem Świąt Bożego Narodzenia, dokonuje w sercu głównego bohatera, antypatycznego materialisty Ebenezera Scrooge'a. W wigilijną noc ukazuje mu się duch zmarłego partnera w interesach, który cierpi za grzechy popełnione za życia. Pod wpływem tej rozmowy Scrooge ze zgorzkniałego skąpca i odludka staje się człowiekiem przyjaznym i czyniącym dobro.

- To już moja trzecia "Opowieść Wigilijna", w której zagram z wychowankami Fundacji Balet. Co roku tworzymy razem wspaniały spektakl pełen magii i cudów rozpalających dziecięcą wyobraźnię. To fantastyczna bajka, pełna emocjonujących przygód, z pozytywnym, niosącym wiarę w siłę dobra zakończeniem - mówi Mateusz Damięcki. I dodaje: Ten spektakl również dla mnie jest niezwykły. Na scenie prowadzę dialog z duchem Jakuba Marleya, więc moimi partnerami scenicznymi są de facto głos i światło. Razem z widzami przenoszę się w świat fantazji, nie zapominając przy tym, że publiczność dziecięca jest bardzo wymagająca - żadna inna nie reaguje tak spontanicznie i szczerze na wszystko, co dzieje się na scenie.

Przedstawienie "Opowieść wigilijna" odbędzie się w niedzielę 20 grudnia o godz. 16.00 i w poniedziałek 21 grudnia o godz. 11.00 i 13.00 (spektakle dla grup szkolnych) w Hali Opery na Zamku w Szczecinie. Jego organizatorem jest Fundacja Balet, działająca od 1990 roku w Szczecinie pod kierownictwem Marii Andrzejewskiej. Stowarzyszenie współpracuje ze znanymi choreografami, tancerzami i pedagogami. Celem jest edukacja baletowa, finansowe wsparcie uzdolnionych dzieci i młodzieży oraz promowanie osiągnięć artystycznych uczniów baletu w Polsce i za granicą. Fundacja Balet od 2002 roku organizuje Międzynarodowy Konkurs Baletowy "Złote Pointy" dla najbardziej utalentowanych absolwentów szkół baletowych oraz od 2007 roku prowadzi Studio Taneczno-Musicalowe, kształcące dzieci w wieku od 4 lat.

Bilety na "Opowieść wigilijną" będą do nabycia od 18 grudnia w biurze Fundacji Balet, przy ul. 5-go lipca 46 w Szczecinie.

**

Paulina Andrzejewska - tancerka, choreograf, reżyser i pedagog.

W 1999 ukończyła Państwową Szkołę Baletową im. Romana Turczynowicza w Warszawie. W 2005 uzyskała stopień magistra sztuki na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Wydział Edukacji Muzycznej, specjalność Pedagogika Baletu. Od 2003 uczy tańca współczesnego.

Współpracowała m.in. z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma (przy musicalach "Les Misérables", "Upiór w Operze", "Aladyn jr" i spektaklach "Morfina", "Berlin 4 rano"), z Teatrem Rampa ("Latający cyrk Monty Pythona"), Teatrem Polonia ("Klaps! 50 twarzy Greya", "Czerwony kapturek") i Teatrem Studio ("Oniegin"), Teatrem Lalki i Aktora w Lublinie (musical "Przygody pszczółki Mai"), Teatrem Polskim w Szczecinie (spektakle muzyczne "Opera za trzy grosze", "Bal manekinów", "Magia obłoków"), Teatrem Muzycznym w Poznaniu ("Evita", "Jekyll & Hyde"). Jest autorką choreografii do spektakli zagranicznych m.in.: "Aladyn jr" w Teatrze Komedii Muzycznej w Petersburgu i "Tadas Blinda" w Wilnie.

*

Mateusz Damięcki (ur. w 1981 roku) - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie (2004 r.). Karierę rozpoczął jeszcze jako dziecko, w 1991 roku, w serialu "WOW" Jerzego Łukaszewicza, a jako nastolatek zagrał w głośnych "Matkach, żonach i kochankach" Juliusza Machulskiego (1995). Od tamtej pory występuje w najpopularniejszych serialach czołowych stacji telewizyjnych. Obecnie wielomilionowa publiczność śledzi losy jego postaci - Dr Radwana w "Na dobre i na złe" w TVP 1.

Na dużym ekranie Mateusz Damięcki zadebiutował w "Łowcy. Ostatnim starciu" Jerzego Łukaszewicza (1993). W 1999 roku wystąpił w rosyjsko-francuskiej produkcji kostiumowej "Córka kapitana" u boku Karoliny Gruszki, a w 2001 roku w ekranizacji "Przedwiośnia" w reżyserii Filipa Bajona. Mateusz Damięcki zagrał także w głośnej międzynarodowej realizacji "Karol. Człowiek, który został papieżem" (2004) w reż. Giacomo Battiato, w muzycznej produkcji "Kochaj i tańcz" Bruce'a Parramore'a, gdzie partnerował Izabelli Miko (2009) oraz w niemieckim "Zagubionym czasie" (Die Verlorene Zeit / Remembrance) (2011) w reż. Anne Justice, gdzie partnerował Alice Dwyer. Mateusz Damięcki występuje również w filmach kina offowego. Za rolę w "Czarnym" (2008) Dominika Matwiejczyka otrzymał wyróżnienie w konkursie kina niezależnego na Gdynia - Festiwal Filmowy 2009 oraz Nagrodę Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Aktor w 2010 roku.

Z teatrem związał się jeszcze w trakcie studiów, początkowo z Teatrem Nowym w Warszawie, gdzie zagrał główną rolę w "Kordianie" w reż. Adama Hanuszkiewicza (2002). W latach 2004-06 występował w Teatrze Współczesnym w Warszawie, m.in. jako Manabozo Wielki Zając w "Transferze" w reż. Macieja Englerta oraz Widoplasow w "Waszej ekscelencji" Fiodora Dostojewskiego w reż. Izabeli Cywińskiej. Inne ważne role to Andy Dufresne w "Skazanych na Shawshank" w reż. Sebastiana Chondrokostasa (2011) i Celina Maczek w "Trójce do potęgi" w reż. Wojciecha Malajkata (2012) w Teatrze Syrena w Warszawie. Obecnie gra w warszawskich teatrach - w Teatrze Polonia w "Klaps! 50 twarzy Greya", w reżyserii Johna Weisgerbera i w teatrze Studio w "Onieginie", a także na scenach w całej Polsce: w komedii "3 razy łóżko" Jana Jakuba Należytego, w "Dobrym wieczorze kawalerskim" w reż. Piotra Nowaka oraz w "Kamieniach w kieszeniach" w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego ze Sceny Prapremier InVitro w Lublinie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji