Artykuły

Warszawa. W styczniu premiera albumu "Maksymiuk/Sinfonia Varsovia"

Dwupłytowy album z nagraniami Sinfonii Varsovii, zarejestrowanymi w tym roku i z nagraniami archiwalnymi Polskiej Orkiestry Kameralnej, ukaże się pod koniec stycznia. Wydawnictwo związane jest z przypadającym w kwietniu jubileuszem Jerzego Maksymiuka.

Wydawnictwo stanowi artystyczny hołd, jaki swemu mistrzowi i wieloletniemu dyrygentowi składają artyści Orkiestry Sinfonia Varsovia. Tytuł albumu to "Maksymiuk/Sinfonia Varsovia - historia niezwykłej artystycznej przyjaźni spisana muzyką".

- Jest to pewien nostalgiczny powrót do początków orkiestry - powiedział PAP w środę Jerzy Maksymiuk. - W 1972 stanąłem na czele zespołu złożonego z członków Warszawskiej Opery Kameralnej, od 1973 nazywani byliśmy Polską Orkiestrą Kameralną. Pracowaliśmy ciężko i żarliwie. Przez ponad 10 lat występowaliśmy na najwspanialszych scenach świata. Trochę się zmęczyliśmy, ale przyszły nowe bodźce, nowe pomysły. W 1984 r. orkiestra zmieniła nazwę na Sinfonia Varsovia - Polska Orkiestra Kameralna. To o niej Yehudi Menuhin tak pięknie powiedział, że praca z tą orkiestrą dała mu tyle satysfakcji jak z żadną inną. I ta płyta jest dowodem tej artystycznej przyjaźni ludzi i orkiestr. Tak to widzę - mówił Jerzy Maksymiuk.

Dwupłytowy album prezentuje zarówno nagrania archiwalne, poddane remasteringowi, jak i nowe interpretacje zarejestrowane w tym roku. Doboru utworów dokonał Jerzy Maksymiuk. Na płytach znalazły się dzieła Debussy'ego, Prokofiewa, Bairda, Strawińskiego, Maksymiuka - w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Maksymiuka i utwory Jarzębskiego, Bacewicz, Bacha, Rossiniego, Mozarta i Bartoka w wykonaniu Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Polską Orkiestrę Kameralną.

- Moim bohaterem numer jeden jest Debussy, na płycie znalazło się "Popołudnie Fauna", choć właściwie wolałbym, aby to było "Jeux" ostatnie napisane przez niego dzieło na orkiestrę. Strawiński to też mój bohater - wybrałem jego II Suitę z baletu "Ognisty Ptak", i jest też "Elegia" Bairda, którego bardzo lubię, oraz Symfonia "Klasyczna" Prokofiewa. Prokofiewa nie lubię, ale po jednej, dwu nutach rozpoznaje się jego muzykę, styl, osobowość, choć tempa nie są najszybsze. Mój utwór "Ver per archi" jest ostatni - mówił Maksymiuk o swoim doborze kompozycji, które znalazły się na płycie.

Jerzy Maksymiuk opowiadał też o dawnej współpracy z Warner Classic, niegdyś EMI Classics. W 1977 r. otrzymał kontrakt płytowy EMI. - Kiedy pojawiliśmy się w firmie na nagraniach, właśnie ze studia wychodzili Beatlesi. Trzy panie z naszej orkiestry uległy takim emocjom, że musieliśmy opóźnić trochę nasze nagranie - wspominał dyrygent.

- Propozycja wydania tego albumu wydała nam się najpiękniejszym prezentem dla naszego przyjaciela - Jerzego Maksymiuka, który w 2016 r. obchodzić będzie swoje 80. urodziny - zaznaczył uczestniczący w środowej konferencji Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia. - W ten sposób orkiestra chciała podziękować mu za kilkadziesiąt lat muzycznej współpracy. Jednocześnie nowy album jest zapowiedzią naszych przyszłych wspólnych projektów, w tym jubileuszowego koncertu poświęconego Maestro, który odbędzie się w Filharmonii Narodowej 9 kwietnia 2016 roku.

- Jest to nie tylko piękne podsumowanie niezapomnianej muzycznej podróży, lecz także fonograficzny powrót do źródeł i początek kontraktu artystycznego Orkiestry Sinfonia Varsovia z Warner Music Poland - zaznaczyła Maria Opałka z Classics Warner Music Poland.

Jerzy Maksymiuk to polski dyrygent i pianista. Urodził się 9 kwietnia 1936 r. w Grodnie. W latach 1970-72 był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie. Od 1072 r. prowadził zespół Warszawskiej Opery Kameralnej, który - od 1973 znany, jako Polska Orkiestra Kameralna. Orkiestra zyskała międzynarodową sławę. W 1984 orkiestra zmieniła nazwę na Sinfonia Varsovia - Polska Orkiestra Kameralna.

W 1973 Maksymiuk rozpoczął pracę z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W roku 1975 dyrygował orkiestrą podczas finałowych przesłuchań na Międzynarodowym Konkursie im Fryderyka Chopina w Warszawie.

W 1979 wystąpił z Polską Orkiestrą Kameralną w Carnegie Hall, w Nowym Jorku, a w 1981 odbył z nią koncerty w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. W latach 1983-93 kierował BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow. W 1990 debiutował na koncertach BBC Proms w Royal Albert Hall, w Londynie. Podjął też współpracę z English National Opera.

Jerzy Maksymiuk jest promotorem muzyki współczesnej. Przez wiele lat współtworzył "Warszawską Jesień", jako członek komisji repertuarowej Festiwalu.

Premiera albumu "Maksymiuk/Sinfonia Varsovia" zaplanowana jest na 29 stycznia 2016 roku. Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji