Artykuły

Chorzów. Premiera laureata 5. edycji Entrée

19 grudnia o godz. 19.30 w Teatrze Rozrywki premiera laureata 5. edycji Obserwatorium Artystycznego Entree - "Bubloteka" Małgorzaty Karoliny Piekarskiej, Zacharjasza Muszyńskiego i Janusz Leśniewski.

Rzecz dzieje sie w małej, warszawskiej, osiedlowej bibliotece. Bibliotekarzem jest tu Piotr, który by ratować swoje małżeństwo decyduje się schować za biurkiem wśród regałów książek. Kim jest naprawdę?

Pewnego dnia do biblioteki przychodzi Andrzej Niby zwykły czytelnik, niby taksówkarz, niby pisarz-amator. Ale czy rzeczywiście? Po co tak naprawdę tu przyszedł?

"Bubloteka" to opowieść o kulturze i popkulturze, o książkach, życiu, miłości oraz chęci bycia popularnym i sławnym za wszelką cenę. Czy życie współczesnych gwiazd to bubel? Czym jest życie przeciętnego człowieka obcującego z popkulturą? I co ma do tego literatura?

"Napisałam ten tekst, bo nie zgadzam się z próbami wmówienia nam, że tylko rzeczy, które podobają się masowo są wartościowe. Nikt mnie nie przekona, że skoro więcej ludzi słucha disco polo niż Ludwiga van Beethovena to ten Ludwig van Beethoven jest mniej wartościowy artystycznie. To samo tyczy literatury, a także filmu i po-zostałych dziedzin sztuki. Świat tzw. "lajków na fejsie" powoduje, że ulegamy iluzji, że wielkość i jakość są tożsame z popularnością. Przez to dajemy sobie wciskać buble, a potem wiedziemy bublowate życie pod dyktando tych bubli. Chciałam wzbudzić w ludziach refleksję na ten temat. "Bubloteka" to taki bublowaty "śmiech przez łzy" z nas samych i otaczającego nas świata." - Małgorzata Karolina Piekarska

Scenariusz: Małgorzata Karolina Piekarska

reżyseria: zespół

Występują:

Zacharjasz Muszyński: Piotr Z.

Janusz Leśniewski: Andrzej S.

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Karolina Piekarska

Projekt scenografi i kostiumy: zespół

rys. Dorota Suwalska

Produkcja spektaklu połączona z półroczną rezydencją w Teatrze Rozrywki jest nagrodą w Obserwatorium Artystycznym Entée - konkursu dla niezależnych twórców teatralnych.

Spektakl gramy również 20 grudnia 2015, o godz. 18.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji