Artykuły

Białoruś. Aleksijewicz wróciła ze Sztokholmu

Ponad sto osób entuzjastycznie przywitało we wtorek na lotnisku w Mińsku białoruską pisarkę Swietłanę Aleksijewicz, która wróciła tego dnia ze Sztokholmu po odebraniu literackiej nagrody Nobla. Nie było przedstawicieli białoruskich władz.

Gorące powitanie noblistki, która bardzo krytycznie odnosi się do prezydenta Alaksandra Łukaszenki, można było śledzić na niezależnych portalach białoruskich, gdyż białoruska telewizja państwowa ją bojkotuje.

Na portalu tygodnika "Nasza Niwa" zamieszczono film wideo z chwili pojawienia się Aleksijewicz wśród wielbicieli i niezależnych dziennikarzy zebranych na lotnisku. Pisarkę powitano gorącymi oklaskami, okrzykami "Hura!", "Dziękujemy!", "Swietłana!" i bukietami kwiatów. Trzymano transparent z napisem "Białoruś jest z pani dumna, Swietłano!". Wręczono jej również korowaj - ozdobne ciasto pieczone na specjalne okazje.

Wśród czekających na powrót noblistki byli także białoruscy opozycjoniści, m.in. szef ruchu "O Wolność" Alaksandr Milinkiewicz i przywódca Partii BNF Alaksiej Janukiewicz.

Aleksijewicz skomentowała nieobecność przedstawicieli kierownictwa kraju następująco: "To świadczy o słabości naszej władzy".

Ceremonia odebrania przez Aleksijewicz nagrody Nobla w piątek ani inne wydarzenia z jej tygodniowego pobytu w Sztokholmie nie były transmitowane w białoruskiej telewizji. Prezydent Alaksandr Łukaszenka zarzucił jej "wylanie wiadra pomyj na swój kraj".

Pisarka otrzymała tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach". Jej utwory opowiadają o dziedzictwie Związku Radzieckiego, m.in. katastrofie w Czarnobylu ("Czarnobylska modlitwa", 1997), radzieckiej interwencji w Afganistanie ("Cynkowi chłopcy", 1985) i wojennych losach dzieci ("Ostatni świadkowie", 1985). Pisarka znana jest z niepowtarzalnego stylu - tworzy opowieść z setek wywiadów. Jej książki zostały przetłumaczone na 22 języki i stały się kanwą licznych spektakli teatralnych oraz scenariuszy filmowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji