Artykuły

Warszawa. Teatr Dramatyczny pomaga tworzyć Polski Język Migowy

Teatr Dramatyczny wziął udział w projekcie "Teatr na migi", organizowanym przez Fundację Kultura Bez Barier.

W ramach projektu zorganizowaliśmy dwa spotkania warsztatowe dla osób niedosłyszących i niesłyszących ("Popołudnie z patronem" oraz "Od tekstu do spektaklu, czyli jak powstawał "Szalbierz" Gyorgya Spiro". Podczas spotkań opracowanych zostało dziesięć haseł ze słownika terminów teatralnych, które zostaną przetłumaczone na Polski Język Migowy. W pracę nad hasłami zaangażowała się młodzież biorąca udział w spotkaniach.

Popołudnie z patronem

Spotkanie, w trakcie którego przybliżona została historia Teatru Dramatycznego oraz sylwetki patronów dwóch scen teatru: Haliny Mikołajskiej - wybitnej aktorki oraz Gustawa Holoubka - wielkiego aktora, reżysera i wieloletniego dyrektora Teatru Dramatycznego. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zwiedzić teatr (m.in. zaplecze sceny, garderobę, kulisy, salę prób), poznać proces powstawania przedstawienia i specyfikę pracy aktora. Jednym z punktów warsztatów była wizyta w Galerii Teatru Dramatycznego i obejrzenie wystawy "Swinarski w Dramatycznym". W trakcie warsztatów, wspólnie z uczestnikami staraliśmy się opracować następujące hasła: Gustaw Holoubek, monodram, foyer, antrakt, loża.

Od tekstu do spektaklu, czyli jak powstawał "Szalbierz" Gyorgy Spiro

Spotkanie na Scenie im. Gustawa Holoubka, w czasie którego uczestnicy obserwowali montaż scenografii do spektaklu "Szalbierz". Uczestnicy poznali historię Wojciecha Bogusławskiego, głównego bohatera sztuki - "ojca sceny narodowej". Obserwowanie pracy montażystów było pretekstem do rozmowy na temat powstania spektaklu teatralnego. Warsztaty zostały wzbogacone rozmową z Aldoną Figurą, która opowiedziała o pracy reżysera. W czasie spotkania, wspólnie z uczestnikami staraliśmy się opracować następujące hasła: kulisy, proscenium, rekwizyt, krytyk teatralny, kostium.

Pierwsze efekty już w sieci: (patrz link poniżej).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji