Artykuły

Kielce. Teatr Żeromskiego z "Hrabiną" na Boskiej Komedii

W piątek, 11 grudnia spektakl "Hrabina Batory" Jolanty Janiczak, w reż. Wiktora Rubina zaprezentowany zostanie na VIII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie.

Spektakl zagramy na deskach Teatru Ludowego o godz. 18.15, w sekcji konkursowej INFERNO.

"Hrabina Batory" to trzecia część głośnego kieleckiego tryptyku laureatów Paszportów Polityki w kategorii: teatr. Twórcy zrealizowali na kieleckiej scenie także nagradzane: "Joannę Szaloną; Królową" (prapremiera 2011) oraz "Carycę Katarzynę" (prapremiera 2013).

Najnowszy spektakl Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina wieńczy ich głośny tryptyk o kobietach uwikłanych w historię. Podobnie, jak w przypadku dwóch wcześniejszych przedstawień, również powstałych w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, "Joannie Szalonej; Królowej" i "Carycy Katarzynie", tutaj także na pierwszym planie znajduje się gra między cielesnością i językiem a mechanizmami sterującymi narracjami o przeszłości. Historyczna Elżbieta Batory, siostrzenica króla Polski, Stefana Batorego, zwana była "wampirem z Siedmiogrodu" i cieszyła się wątpliwą sławą seryjnej morderczyni. Wszystko dlatego, że nie mogąc pogodzić się z przemijaniem, starała się za wszelką cenę zachować blaknącą urodę i witalność. Pomóc jej w tym miała krew dziewic, które podobno bezlitośnie zabijała na swoim zamku. Janiczak i Rubina nie interesuje jednak zgłębienie motywacji bohaterki, ani zbudowanie jej wiarygodnego profilu psychologicznego. Przesuwając punkt ciężkości, w stosunku do dwóch poprzednich części tryptyku, z Historii, pisanej przez duże "H" - na codzienną rzeczywistość i jednostkowe zmagania z jej kształtem - obnażają przed widzami kulturowe i społeczne implikacje strachu przed starzeniem się, tutaj doprowadzone do ekstremum.

Twórcy replikują w "Hrabinie Batory" nie tylko doświadczenie lęku przed przemijaniem, ale i melancholii, wypływającej z zatracenia siebie. A grająca Elżbietę Agnieszka Kwietniewska przekonywująco oddaje skomplikowanie wewnętrzne, rozterki i wahania kobiety, która chciałaby desperacko zatrzymać czas i posiąść go jedynie dla siebie. Niestety, w tym cielesno-językowym, demaskatorskim performansie historycznym, podobnie jak w życiu, czas biegnie nieubłaganie.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie to bodaj najważniejszy obecnie polski festiwal teatralny. Najciekawsze spektakle z całego kraju rywalizują w konkursie o tytuł Boskiego Komedianta i 50 tys. zł.

Spektakle są pokazywane w ramach trzech części: konkursowej Inferno; Paradiso poświęconej młodym twórcom oraz Purgatorio, podczas której prezentowane są tytuły spięte klamrą wiodącej myśli interesującej polski teatr w danym sezonie. Boska Komedia to również okazja do międzynarodowej rozmowy ludzi sztuki, kultury i nauki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji