Artykuły

Warszawa. Justyna Wasilewska nominowana do Paszportów "Polityki"

Justyna Wasilewska, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej i aktorka TR Warszawa, została nominowana do Paszportów "Polityki" za najnowsze role w spektaklach Grzegorza Jarzyny.

Tygodnik "Polityka" ogłosił listę nominowanych artystów do swojej kulturalnej nagrody. Szansę zdobycia Paszportu "Polityki" mają również twórcy związani z Warszawą.

Tygodnik po raz 23. wyróżni młodych artystów, którzy w minionym roku "wywarli niekwestionowany wpływ na polską kulturę". Nagrody przyznawane są w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. O nominowanych i zwycięzcach decyduje grono 60 krytyków specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach. Paszportami obdarowywani są młodzi twórcy "wychodzący naprzeciw obowiązującym trendom". Jury wyłoniło 18 artystów.

Paszporty "Polityki": nominacje

W kategorii film: Karolinę Bielawską, reżyserkę, dokumentalistkę i scenarzystkę, autorkę m.in. dokumentu "Mów mi Marianna" o codzienności osoby transpłciowej; Jakuba Czekaja, reżysera i scenarzystę, który zadebiutował filmem "Baby Bump"; Magnusa von Horna, reżysera "Intruza", nagrodzonego w Gdyni za reżyserię, scenariusz i montaż.

W kategorii literatura: Weronikę Murek, która zadebiutowała błyskotliwym tomikiem opowiadań "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina"; Andrzeja Muszczyńskiego, pisarza i reportera wyróżnionego za powieść "Pokrzywdzie", Łukasza Orbitowskiego, nominowanego drugi raz - poprzednio w 2013 r. za "Szczęśliwą ziemię", teraz za "Inną duszę".

W kategorii teatr: Dominikę Knapik, choreografkę i aktorkę, wyróżnioną przede wszystkim za jej pracę w teatrze dramatycznym i choreografię do spektakli m.in. Teatru Wybrzeże czy Śląskiego; Ewelinę Marciniak, reżyserkę, za "przekraczanie tabu, konwencji, ciała i bohatera"; Justynę Wasilewską [na zdjęciu], aktorkę, docenioną szczególnie za swoje najnowsze role w spektaklach Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa.

W kategorii muzyka popularna: Błażeja Króla, kompozytora, autora tekstów, gitarzystę i wokalistę, docenionego za swój drugi album "Wij"; Raphaela Rogińskiego, czyli "jednego z najoryginalniejszych polskich gitarzystów, budujący własny język w dialogu z muzyką"; Kubę Ziołka, kompozytora, multiinstrumentalistę i wokalistę.

W kategorii muzyka poważna: Krzysztofa Książka, 23-letniego pianistę nominowanego za "muzykalność, wizjonerskie brzmienia, osobistego Chopina"; Barbarę Kingę Majewską, wokalistkę wyróżnioną przede wszystkim za wykonywanie młodej polskiej muzyki; Marcina Świątkiewicza, muzyka, który wsławił się grą na różnych typach klawesynów i klawikordów, a także na historycznych fortepianach i organach.

W kategorii sztuki wizualne: Tymka Borowskiego za "nowatorskie podejście do sztuki i przedefiniowanie roli artysty we współczesnym społeczeństwie"; Piotra Łakomego, artystę, rzeźbiarza, który "nieustannie bada granicę między rzeźbą a malarstwem" oraz Honoratę Martin, artystkę multimedialną, która uprawia malarstwo, rysunek, rzeźbę, performance, tworzy filmy animowane i obiekty, fotografuje.

Namiot na Bródnie

Martin jeden ze swoich projektów zrealizowała w Warszawie. W połowie czerwca 2015 r. rozpoczęła projekt "Zadomowienie". W namiocie rozbitym w Parku Rzeźby na Bródnie spędziła niecały miesiąc. Przez ten czas rozmawiała z mieszkańcami, malowała obrazy, a w alejkach parku wymalowała wersy z wierszy lokalnego poety. Portal Targówek.info podał, że za "wakacje w parku" artystka dostanie z miejskiej kasy 20 tys. zł. Choć nie była to prawda, informacja szybko rozgrzała warszawiaków. Władze Targówka wydały oświadczenie, że "nieprawdą jest, że z budżetu Urzędu Dzielnicy wydane zostały jakiekolwiek środki przeznaczone na pobyt artystki Honoraty Martin w Parku Bródnowskim".

Aktorka TR Warszawa

Justyna Wasilewska ukończyła studia aktorskie w Łodzi, ale od 2014 roku należy do zespołu TR Warszawa. Zagrała także w wielu spektaklach duetu Krzysztofa Garbaczewskiego i Marcina Cecko m.in. w "Życiu seksualnym dzikich" (za tę rolę dostała nominację do Feliksów Warszawskich). Do jej dorobku filmowego należą np. role w "Drucikach" Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin, "Opowieściach z chłodni", "Kebabie i horoskopie" Grzegorza Jaroszuka oraz w "Jelonkach" Jana Kwiecińskiego.

W 2012 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Młoda Polska" w ramach którego stworzyła autorski spektakl "To pewnie wina krajobrazu".

Jazz, blues i etno

Raphael Rogiński to gitarzysta poruszający się na pograniczu jazzu, bluesa i muzyki etnicznej. Lider zespołów Alte Zachen, Cukunft, Wovoka. Członek tria Shofar, w którym gra z Mikołajem Trzaską i Maciem Morettim. Jego ostatnia płyta "Raphael Roginski plays John Coltrane and Langston Hughes. African mystic music" ukazała się w czerwcu. Rozstrzygnięcie konkursu podczas gali 12 stycznia w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji