Artykuły

Martin i Marciniak: kobiety blisko paszportów

Honorata Martin i Ewelina Marciniak, dwie artystki związane z Trójmiastem, zdobyły nominacje do tegorocznych Paszportów Polityki. Ta pierwsza to artystka wizualna i performerka, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ewelina Marciniak to z kolei artystka związana ze sceną, młoda reżyserka współpracująca od kilku lat z Teatrem Wybrzeże - pisze Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.

To co roku jeden z najważniejszych momentów dla rodzimej kultury - tygodnik "Polityka" ogłasza nominacje do swoich nagród dla ciekawych i obiecujących twórców, nazywanych "Paszportami Polityki". To jeden z nielicznych przypadków, kiedy laury przyznawane przez czasopismo, zdobyły ogólnopolski prestiż i wielkie znaczenie.

W tym roku na liście nominacji znalazły się dwie artystki związane z Trójmiastem: Honorata Martin i Ewelina Marciniak [na zdjęciu].

Ta pierwsza to artystka wizualna i performerka, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, przez wiele lat pracująca w Gdańsku i prezentująca tu swoje prace. Ogólnopolski rozgłos zyskała dzięki współpracy ze Zbigniewem Liberą i przygotowanemu w jej ramach projektu, polegającego na pieszej wędrówce przez spory kawałek kraju. Akcja zatytułowana była "Wyjście w Polskę" i trwała kilka tygodni. Jej efektem był bogaty zbiór zdjęć, filmów video, zapisków, notatek i innych, powstających po drodze, materiałów, które artystka pokazywała potem w formie wystawy w kilku miastach w Polsce.

Nominujący Martin Jakub Banasiak uzasadniał decyzję kapituły w następujący sposób: "w krótkim czasie zapracowała na miano artystycznej rewelacji roku, a może i ostatnich kilku lat. Jej działania udowodniły, że w sztuce ciągle najważniejsze są nonkonformizm, szczerość i indywidualny (co nie znaczy egoistyczny) punkt widzenia."

Ewelina Marciniak to z kolei artystka związana ze sceną, młoda reżyserka współpracująca od kilku lat z Teatrem Wybrzeże. Zrealizowała tu takie spektakle jak "Amatorki" i "Portret damy", oba uznane za jedne z najciekawszych i najwybitniejszych w ostatnim czasie spośród przedstawień zrealizowanych na deskach gdańskiej sceny, oba opowiadające o społecznych nierównościach w traktowaniu kobiet.

Nominujący Marciniak krytyk teatralny Łukasz Drewniak w uzasadnieniu stwierdził, że "nadaje ona nowe znaczenie hasłu przekroczenie w poszukiwaniach teatralnych: przekroczenie tabu, konwencji, ciała i bohatera".

Mocny związek z nominacją dla Marciniak ma także inna nominacja w tej samej kategorii - o teatralny Paszport rywalizować będzie Dominika Knapik, choreografka, która współpracowała z nią przy obu gdańskich spektaklach.

Liczne nazwiska trójmiejskich artystów znaleźć można także na "długich listach" w poszczególnych kategoriach - zestawieniach twórców, którzy zostali dostrzeżeni przez członków kapituły, ale koniec końców nie zmieścili się w finałowych trójkach artystów nominowanych w poszczególnych kategoriach.

"Paszporty Polityki" to nagroda ustanowiona w 1993 roku. Przyznawana jest w kilku kategoriach: film, literatura, teatr, muzyka popularna, muzyka poważna, sztuki wizualne. Dodatkowo wręczany jest laur Kreator Kultury, który przyznawany jest za osiągnięcia w dziedzinie krzewieniu kultury. Przez pierwszą dekadę o nagrodzie decydowało wąskie grono pięciu krytyków, od 2004 to grono powiększono dwukrotnie i wprowadzono dwustopniowość przyznawania nagrody, a więc - nominacje. Gala nagrody od wielu lat odbywa się w niezwykle prestiżowym miejscu, w Teatrze Wielkim w Warszawie. Laureaci otrzymują symboliczny paszport oraz nagrodę pieniężną. Tegoroczna gala zaplanowana została na wtorek, 12 stycznia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji