Artykuły

Warszawa. "Umarła klasa" i film o Kantorze w NInA

"Umarłą klasę" w wersji Andrzeja Wajdy i dokument o Tadeuszu Kantorze zobaczymy w ramach cyklu "Jesień teatralna w NInA".

Rejestracje wybitnych spektakli, m.in. Jerzego Jarockiego i Krzysztofa Warlikowskiego, a także filmy poświęcone wielkim teatralnym twórcom i ich pracy, można było oglądać w ramach cyklu teatralnego w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Cykl "Jesień teatralna w NInA" odbywa się z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Przed nami ostatni pokaz związany z dwiema innymi rocznicami: 100. rocznicy urodzin i 25. rocznicy śmierci Tadeusza Kantora, wybitnego reżysera teatralnego, twórcy krakowskiego awangardowego teatru Cricot 2. 13 grudnia w swojej nowoczesnej sali projekcyjnej NInA pokaże bodaj najsłynniejszy spektakl Kantora - "Umarłą klasę" [na zdjęciu] - opętańczy korowód w rytm "Walca Francois" kukieł uczniów wśród szkolnych pulpitów. Sztuka, której premiera odbyła się w 1975 r., doczekała się trzech telewizyjnych rejestracji. W NInA zobaczymy wersję Andrzeja Wajdy z 1976 r. Reżyser wyprowadził "Umarłą klasę" z piwnicy Krzysztoforów, kręcąc niektóre sceny w krakowskich plenerach.

Ponadto zobaczymy też film dokumentalny pt. "tadeusz.kantor@europa.pl" w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego, krakowskiego dokumentalisty i wieloletniego współpracownika Tadeusza Kantora, który rekonstruuje w tym filmie drogę słynnego reżysera przez Europę - od Warszawy do Paryża, od Wielopola Skrzyńskiego do Florencji i Mediolanu, przez nadmorskie Pietrasanta do Wielkiej Brytanii, a stamtąd z powrotem do Niemiec i Polski.

O Kantorze mówią jego uczniowie (Igor Mitoraj), krytycy (Richard Demarco i Michael Billington), menedżerowie (Franco Laera), mecenasi (Karl Gerhardt Schmidt), publicyści (Neal Ascherson), pisarze (Kazik Hentschel), malarze (Serge Kantorowicz), teatrolodzy (Renato Palazzi), reżyserzy teatralni (David Gothard) i producenci filmowi (Rebecca 0'Brien). Film Miklaszewskiego przypomina również epizody emocjonalnych wybuchów i ekscentrycznych zachowań reżysera oraz prezentuje jego metody pracy z aktorami Teatru Cricot 2.0 lub "Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora" i "tadeusz.kantor@europa.pl", niedziela, 13 grudnia, godz. 18, NInA, ul. Wałbrzyska 3/5. Wstęp wolny. Więcej informacji: www.nina.gov.pl.

***

Od początku swojego istnienia stara się dokumentować najważniejsze zjawiska polskiej sceny, używając do tego celu najnowszych technologii i angażując wybitnych realizatorów telewizyjnych, zgodnie z koncepcją, że teatr audiowizualny to autonomiczne dzieło sztuki widowiskowej. NInA współprodukuje spektakle w reżyserii m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Mariusza Trelińskiego oraz wielu młodych reżyserów. Digitalizuje archiwalne nagrania Teatru Telewizji. Monitoruje najciekawsze zjawiska współczesnej polskiej sceny oraz prezentuje je w serwisie www.ninateka.pl wciąż poszerzającemu się kręgowi odbiorców. Pokazy odbywają się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), ul. Wałbrzyska 3/5 w Warszawie (metro Służew).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji