Artykuły

Łódź. Spotkanie z Krystyną Jandą w Szkole Filmowej

Spotkanie z wybitną aktorką odbędzie się 8 grudnia (wtorek) o godz. 17 w Studio TV. Prowadzenie: Łukasz Maciejewski, wykładowca Wydziału Aktorskiego i autor książki "Aktorki".

Aktorka, reżyserka, felietonistka, dyrektor Teatru, kobieta - instytucja, ikona, legenda! będzie gościem Szkoły Filmowej. Spotkanie z aktorką poprowadzi Łukasz Maciejewski, autor książki "Aktorki", której jedną z bohaterek jest Krystyna Janda.

W teatrze debiutowała rolą w "Trzech siostrach" Czechowa w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Jej pierwsza filmowa rola to Agnieszka w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru". Od tamtego czasu grała u największych, w doskonałych produkcjach filmowych i dyskutowanych spektaklach teatralnych tworząc wybitne aktorskie kreacje. Wystarczy wspomnieć zaledwie kilka z nich: - "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego, "Dekalog II" Krzysztofa Kieślowskiego, czy "Parę osób, mały czas" Andrzeja Barańskiego. Za swe role wielokrotnie nagradzana na polskich i międzynarodowych festiwalach - za rolę w filmie "Przesłuchanie" otrzymała Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, a za rolę w filmie "Zwolnieni z życia" Waldemara Krzystka - Srebrną Muszlę w San Sebastian. W 2005 podjęła się wyzwania własnego teatru, tak powstał Teatr Polonia w Warszawie, z olbrzymim powodzeniem funkcjonujący do dzisiaj.

W trakcie spotkania z Krystyną Jandą Łukasz Maciejewski, wykładowca Wydziału Aktorskiego, znakomity recenzent i krytyk teatralny, zaprezentuje swoją najnowszą publikację - "Aktorki" - zbiór bardzo osobistych portretów wybitnych aktorek polskiego kina i teatru.

Jak zapowiada wydawnictwo, "Aktorki" to publikacja o życiu, zawodzie i rzeczywistości tak jak aktorki postrzegają ją dziś, w czasach gdy ich zawód tak bardzo się komercjalizuje, gdy wybory są często krańcowe - pomiędzy "p" i "p" czyli pasją i pieniędzmi.

Bohaterkami książki Maciejewskiego są m.in. Krystyna Janda, Irena Kwiatkowska, Nina Andrycz, Danuta Szaflarska, Maja Komorowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Polony, Krystyna Feldman, Anna Dymna, Barbara Brylska, Ewa Wiśniewska, Anna Nehrebecka, Anna Romantowska, Stanisława Celińska, Danuta Stenka. "Aktorki" są publikacją wydawnictwa ZNAK.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji