Artykuły

Kielce. 20-lecie Kieleckiego Teatru Tańca

Premierowy spektakl "Stymulacja ciała", fragmenty choreografii z ostatnich przedstawień oraz retrospektywny film poświęcony historii Kieleckiego Teatru Tańca, zostaną zaprezentowane 12 grudnia - w wieczór jubileuszu 20-lecia sceny.

Program wydarzenia zaprezentowali we wtorek podczas konferencji prasowej założyciele Kieleckiego Teatru Tańca (KTT), kierujący sceną Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak.

Pańtakowie są autorami choreografii do premierowego przedstawienia "Stymulacja ciała". Spektakl składa się z dwóch etiud, nawiązujących do idei funkcjonowania teatru, który - jak podkreślił Pańtak - od początku istnienia stara się popularyzować przede wszystkim taniec jazzowy. - Pierwsza część to opracowana artystycznie lekcja tańca jazzowego - zdradzamy trochę kulis naszej pracy. Druga - to etiuda jazzowego tańca scenicznego, oparta na wzajemnej relacji partnerów. To witalna strona tańca - opisywał wicedyrektor.

W ocenie dyrektor Szlufik-Pańtak, dzięki nowej produkcji publiczność będzie mogła przyjrzeć się pracy tancerzy. - Publiczność nie ma na co dzień możliwości zobaczenia, jak tancerz się przygotowuje, jak się rozciąga, ćwiczy stopę, obroty, równowagę (...) Mówimy o tym, że chcemy zostać teatrem tańca jazzowego w różnych formach, choć czasami odbiegamy w taniec współczesny czy neoklasyczny, ale ta jazzowość w nas jest, pulsuje i chcielibyśmy to zaznaczyć z okazji jubileuszu - podkreśliła.

Tego wieczoru poza premierą, na Dużej Scenie teatru widzowie będą mogli obejrzeć krótkie formy choreograficzne, powstałe do przedstawień realizowanych przez KTT w latach 2013-2014: fragment "Monochrome" (na zdjęciu), "Stół bez szczęścia" (z produkcji "Wieczór na 2 lub 4 nog) i "Sen Jakuba".

Zaplanowano prezentację retrospektywnego filmu o działalności KTT w latach 1995-2015. Będzie można w nim zobaczyć m. in. fragmenty wszystkich produkcji realizowanych przez teatr. Z kolei we foyer sceny przygotowano wystawę ok. 200 fotografii, dokumentujących dokonania artystyczne teatru. Na początku 2016 r. planowane jest wydanie albumu, podsumowującego działalność KTT.

Do udziału w jubileuszowej gali, w sobotę 12 grudnia, teatr zaprosił m. in. byłych tancerzy i twórców, którzy współpracowali ze sceną - m.in. choreografów, autorów libretta i muzyki do spektakli.

Fani dokonań artystycznych KTT i miłośnicy tańca, będą mogli obejrzeć jubileuszowy program także dzień wcześniej, 11 grudnia. Widowisko będzie wówczas pozbawione części oficjalnej.

- Chcemy popularyzować taniec, edukować najmłodszych i zadziwiać publiczność - to trzy nurty i tak adresujemy nasze spektakle. Każdy jest inny - opisywała ideę funkcjonowania KTT Szlufik-Pańtak.

Kielecki Teatr Tańca powstał na bazie dokonań artystycznych prywatnego zespołu Elżbiety Szlufik-Pańtak. Od 1998 r. jako Stowarzyszenie Kielecki Teatr Tańca był prowadzony wspólnie przez Elżbietę Szlufik-Pańtak i Grzegorza Pańtaka. W marcu 2004 r. na wniosek prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, teatr powołano uchwałą Rady Miasta, jako miejską instytucję kultury (od 2013 r. jest instytucją artystyczną, wpisaną do rejestru Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Przez 20 lat KTT zrealizował 64 spektakle, cztery widowiska, koncerty i produkcje telewizyjne oraz trzy plenerowe megaopery. Wśród przedstawień są m.in. "Pasja" z muzyką Pawła Łukowca (2006 r.), "Zdarzyło się w Jeruzalem" z muzyką Krzesimira Dębskiego (2008 r.), "Święto wiosny" w choreografii Angelin Preljocaja (2013 r.). Teatr współpracował m. in. z Operą Wrocławską, Teatrem Niederbayern w Niemczech i Operą Izraelską.

Zespół KTT specjalizujące się w repertuarze opartym na stylach tańca jazzowego w tradycyjnych i współczesnych jego odmianach. Od początku istnienia scenę współtworzyło ponad 190 tancerzy.

Teatr prowadzi także szkołę tańca - miesięcznie w zajęciach uczestniczy 1200-1500 osób, organizuje festiwale i warsztaty taneczne. Kształci też na kursach instruktorów tańca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji