Artykuły

Łódź. "Królewna Śnieżka" od 45 lat na afiszu Teatru Wielkiego

W grudniu mija 45 lat od prapremiery baletu "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" skomponowanego przez Bogdana Pawłowskiego. Teatr Wielki zaprosił tancerki, które tańczyły Śnieżkę, na specjalny wieczór z pokazem baletu.

Teatr Wielki w Łodzi w grudniu tego roku obchodzi 45-lecie Autorami libretta, napisanego według baśni braci Grimm, są Witold Borkowski, wybitny choreograf i współtwórca przedstawienia; oraz Stanisław Piotrowski, ówczesny dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi. W pierwszej inscenizacji partię Śnieżki tańczyły Iwona Wakowska i Ewa Wycichowska. W kolejnych realizacjach wystąpiło już co najmniej kilkanaście solistek, a niemal każdy tancerz z łódzkiego zespołu baletowego ma na swoim koncie role Gapcia, Śmieszka, Ważki czy Motylka.

Przygody Śnieżki i jej małych pomocników obejrzało już kilka pokoleń widzów i to nie tylko w Polsce. Baletową baśń Bogdana Pawłowskiego wystawiły niemal wszystkie teatry muzyczne i operowe w naszym kraju. Po tytuł ten sięgały chętnie także zespoły baletowe i teatry w Europie, Azji i Ameryce Północnej. "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków" to najczęściej w historii wystawiany balet polskiego kompozytora, a utwór doczekał się już ponad czterdziestu premier. W Teatrze Wielkim w Łodzi od prapremiery w marcu 1970 roku odbyło się 470 spektakli.

Z okazji 45-lecia tego niezwykłego baletu na scenie, na spektakl 2 grudnia Teatr Wielki zaprosił wszystkie tancerki, które wykonały na jego scenie partię tytułowej bohaterki. Jubileuszowy przedstawienie zaszczycą swoją obecnością m.in.: niezapomniane Ewa Wycichowska, Edyta Wasłowska, Anna Krzyśków, Luiza Żymełka, Grażyna Popławska, Malwina Poleszak, Karolina Sasin. Tym razem partię Królewny Śnieżki zatańczy Monika Maciejewska. Fetowany będzie również Bogdan Pawłowski, kompozytor muzyki do tego baletu, który obchodzi w tym roku 60-lecie pracy artystycznej. Kompozytor, aranżer, dyrygent i pedagog; absolwent Wydziału Kompozycji klasy prof. Tomasza Kiesewettera oraz Wydziału Wychowania Muzycznego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Pawłowski jest autorem muzyki do ponad 200 spektakli dramatycznych i 28 lalkowych. W latach 1956 1991 był kierownikiem muzycznym, a następnie przez sześć lat (1985 1991) pełnił funkcję dyrektora w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Dokonał licznych instrumentacji wielkich dzieł scenicznych, w tym rekonstrukcję i instrumentację opery "Filenis" Romana Statkowskiego dla Teatru Wielkiego w Łodzi.

Partnerem wspierającym jubileuszowe wydarzenie jest Elita Grupa Producentów Owoców Sp. z o.o. Dzięki firmie Teatr Wielki w Łodzi przygotował niezwykłą dekorację niespodziankę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji