Artykuły

Szczecin. Opera na Zamku dla najmłodszych

W ramach wydarzeń inaugurujących nowe otwarcie, Opera na Zamku przygotowała też coś dla młodego widza - "Historię żołnierza", spektakl z muzyką Igora Strawińskiego, z elementami teatru lalek.

Po rewolucji w Rosji Igor Strawiński, już wtedy autor baletu "Święto wiosny", znalazł się w kłopotach finansowych, ze złą sytuacją finansową borykał się też szwajcarski pisarz Charles Ferdinand Ramuz. By wyjść z długów panowie postanowili napisać wspólnie dzieło, najlepiej "obwoźne".

Tak powstała "Historia żołnierza", spektakl taneczno-muzyczny z narratorem, którego premiera odbyła się w 1918 r. w Lozannie (Strawiński w czasie I wojny zamieszkał w Szwajcarii).

"Historia żołnierza" to wywodząca się z baśni opowieść o tytułowym bohaterze, który próbując wrócić do domu, napotyka na swojej drodze masę przeszkód podsuniętych mu przez diabła, który np. namawia go, żeby oddał skrzypce w zamian za książkę giełdową, która zagwarantuje mu bogactwa.

Utwór łączy w sobie różnorodną muzykę (pobrzmiewa tu rosyjska, walc, tango, ragtime), a na scenie teatr, taniec, a w przypadku szczecińskiej inscenizacji w reż. Agaty Biziuk (w Szczecinie ciekawie wyreżyserowała m.in. "Medium rzeczy pospolitych" w Piwnicy przy Krypcie) widać jeszcze teatr lalkowy i multimedia.

Scenografia to dzieło Mariki Wojciechowskiej, a multimedia - nawiązują do klimatu ze świata niemego kina - przygotował Marek Straszak.

Dwójka aktorów (Michał Karczewski, Agnieszka Makowska), żonglując wcieleniami, przenoszą widza w najrozmaitsze światy.

Kameralną obsadę orkiestry poprowadzi Norbert Twórczyński, kierownik muzyczny przedstawienia.

Spektakl zobaczyć będzie można premierowo w piątek (przyjdą szkolniki) oraz w sobotę i niedzielę o godz. 11. Bilety kosztują 25 zł. Przedstawienie ma charakter familijny, przeznaczone jest dla widzów od 10. roku życia.

**

Inauguracja Opery na Zamku. Co jeszcze w programie?

- sobota, w godz. 12-17 oraz niedziela, w godz. 12-16 - drzwi otwarte Opery na Zamku; wstęp wolny

- sobota, godz. 19 oraz niedziela, godz. 18 - "Hrabina Marica" Imre Kalmana w reż. Natalii Babińskiej. Premierę przebojowej operetki ze szlagierem "Graj, Cyganie" Opera na Zamku wystawiła w czerwcu 2014 w nietypowej scenerii szczecińskiego amfiteatru. Potem tytuł przeniosła do hali, a teraz zaadaptowała na macierzystą scenę po remoncie. Bilety kosztują 45-75 zł.

- poniedziałek, godz. 18 - spektakl "Hrabina Marica" połączony z wręczeniem nagrody teatralnej Bursztynowego Pierścienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji