Artykuły

Lublin. Nowy Festiwal Teatrów Europy Środkowej

Na pierwszym Festiwalu Teatrów Europy Środkowej Sąsiedzi w czerwcu tego roku w Lublinie zobaczymy 18 spektakli teatrów z Czech, Węgier, Słowacji, Polski, Białorusi i Ukrainy. Dyrektor artystyczny Witold Mazurkiewicz [na zdjęciu] zapewnia, że przyjadą zespoły z najwyższej teatralnej półki.

Nowy festiwal nie jest żadnym nierealnym projektem, a wprost przeciwnie, najważniejsze kwestie przy jego organizacji już zostały załatwione. - Szczegółowy program będzie gotów do końca lutego - zapowiada dyrektor i inicjator festiwalu Witold Mazurkiewicz, aktor i reżyser, szef Kompanii Teatr. Ideę festiwalu określa jako spotkanie tradycji teatralnych krajów tworzących region nazywany Europą Środkowo-Wschodnią.

Tegoroczna edycja będzie miała trzy nurty. W bloku "Teatr po rewolucji" pokazane zostaną spektakle powstałe w oparciu o teksty napisane po przemianach w naszej części Europy, jakie dokonały się po 1989 r. i do tych przemian się jakoś odnoszące. Drugi nurt, nazwany "Perła dla sąsiadów", adresowany jest do szerokiej publiczności i obejmie przedstawienia plenerowe. Zaś na nurt trzeci złożą się spektakle dla dzieci.

W festiwalu wezmą udział teatry reprezentujące Czechy. Węgry, Słowację, Polskę, Białoruś i Ukrainę. Do każdego z nurtów zakwalifikowanych zostanie po jednym przedstawieniu z każdego z tych krajów. Teatry wskazują specjalnie powołani przez komisarza festiwalu kwalifikatorzy. czyli osoby doskonale znające stan teatru w danym kraju, którzy też zasiądą w jury "Sąsiadów". Na cały program teatralny złoży się więc 18 spektakli zgrupowanych w sześć dni narodowych.

Impreza ma mieć szeroką otoczkę wydarzeń kulturalnych, koncertów, wystaw, spotkań z pisarzami, promocji narodowych itp.

Najważniejsze dla festiwalu sprawy zostały już załatwione. Finalizowane są umowy z zapraszanymi zespołami. Wśród kwalifikatorów znaleźli się m.in. dziennikarz Gazety Wyborczej Roman Pawłowski, rektor Akademii Teatralnej w Budapeszcie Krisztina Baba i dyrektor Instytutu Teatralnego w Pradze Ondrej Cerny.

- Przyjadą teatry z górnej półki - podkreśla Witold Mazurkiewicz. Co więcej, stworzono mocne, finansowe zaplecze festiwalu. Projekt "Sąsiedzi" wygrał bowiem konkurs kulturalny Grupy Wyszehradzkiej. znacząco wsparł go budżet miasta, pozyskano Browary Lubelskie jako głównego sponsora komercyjnego, niebawem rozstrzygnie się kwestia dotacji ze strony regionalnych funduszy transgranicznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji