Artykuły

Białystok. "Sońka" ponownie na scenie Węgierki

W najbliższy weekend, 27-29 listopada, w Teatrze Dramatycznym widzowie będą mieli kolejną okazję, aby obejrzeć adaptację, nominowanej w tym roku do Nagrody Literackiej Nike, książki Ignacego Karpowicza "Sońka".

Ta "wielka mała powieść" wyreżyserowana przez Agnieszkę Korytkowską-Mazur odnajduje uniwersalne treści w tym, co tutejsze. Sam autor powieści powtarza, że z oczywistych względów chciał, aby "Sońka" po raz pierwszy wystawiona została w Białymstoku, w jego rodzinnym mieście, w pobliżu miejsca gdzie rozgrywa się historia.

"Sońka" to opowieść z polsko-białoruskiego Pogranicza, romans wojenny, w którym nic nie jest sentymentalne. Wzięty reżyser teatralny Igor, który niespodziewanie znalazł się poza zasięgiem sieci komórkowych, staje się powiernikiem historii tytułowej bohaterki. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie jego miejsce zajmuje Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć

Spektakl to także popisowe role aktorów Teatru Dramatycznego i aktorów występujących

w przedstawieniu gościnnie, czego dowodem są nagrody dla Svietlany Anikiej (Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały w Mińsku) za rolę Sońki, przyznane przez Jury Młodych i Jury Festiwalu jubileuszowego Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona". W "Sońce" zobaczyć można także Rafała Maćkowiaka z TR Warszawa w roli Igora/Ignacego, oraz znanych widzom z "Antyhony" Grzegorza Falkowskiego oraz Alesia Malčana.

Spektakl można obejrzeć:

27 listopada o godz. 20.00

28 listopada o godz. 17.00

29 listopada o godz. 17.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji