Artykuły

Katowice. "Dextral" prapremierowo na Scenie w Galerii

Jutro na Scenie w Galerii odbędzie się prapremiera sztuki "Dextral" w reżyserii Katarzyny Pawłowskiej, będąca koprodukcją Teatru Śląskiego i Śląskiego Laboratorium Pedagogiki Teatru.

Cztery osoby o kompletnie różnych osobowościach, które nigdy wcześniej się nie spotkały. Dojrzała kobieta pracująca w korporacji, skromna nauczycielka, rozedrgana (jak o sobie mówi) aktorka oraz student tańca. Nie wiedzą jakie otrzymają zadania i czym będą musieli się wykazać przed zniecierpliwiona publicznością. Pochodzą z różnych środowisk, są w różnym wieku i każde z nich ma inny kolor włosów... Czy są odważni, czy zdesperowani? A może pozbawieni instynktu samozachowawczego? W tej grze nie będzie żadnej nagrody ani zwycięzców.

Spektakl "Dextral" to produkcja Śląskiego Laboratorium Pedagogiki Teatru, którego działania realizowane są w partnerstwie z Teatrem Śląskim. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Katarzyna Pawłowska, współtwórczyni Teatru Porywacze Ciał. "Dextral" jest kontynuacją koncepcji zaczerpniętej ze Studia Osobowości, projektu prowadzonego właśnie w poznańskim teatrze. Kanwę scenariusza stanowią autentyczne historie aktorów uczestniczących w spektaklu.

***

Kiedyś sklep, dziś profesjonalna scena teatralna. Ale czy galeria handlowa to miejsce na taką sztukę?

Całe pomieszczenie pogrążone jest w ciemnościach. Oświetlona jest tylko scena, a efekt kontrastu potęgują pomalowane na czarno ściany. Wszystkie poza sufitem, który tworzą charakterystyczne betonowe kielichy. Na scenie aktorska para. Publiczność w dżinsach i kolorowych swetrach. A jednak jesteśmy w najprawdziwszych teatrze. Trudno uwierzyć, że za drzwiami działa centrum handlowe.

Scena z modyfikacjami

Przygotowania do uruchomienia sceny teatralnej w Galerii Katowickiej trwały dwa miesiące. Przestrzeń sklepową trzeba było odpowiednio zaaranżować. - Naprawić posadzkę, zamontować nowe kafle, pomalować ściany, wykleić witryny, zamontować kurtyny, akustycznie przygotować przestrzeń - wylicza Dawid Prymas, dyrektor marketingu i PR Galerii Katowickiej. W ramach prac powstało także zaplecze dla artystów, scena i widownia na 200 osób. Przestrzeń sceniczną można modyfikować. Scena znajduje się na poziomie podłogi, krzesła nie są na stałe zamontowane do podłogi. Dzięki kurtynom do środka można wpuścić światło z zewnątrz lub niemal całkowicie zaciemnić przestrzeń sceniczną. "Scena w Galerii" jest czwartą - po Dużej, Kameralnej i Scenie w Malarni - stałą sceną, którą w Katowicach prowadzić będzie Teatr Śląski.

Miasto spotkało się z teatrem

Uruchomienie sceny teatralnej w przestrzeni handlowej to kolejny krok projektu Wyższy Poziom. Przypominamy: na najwyższej kondygnacji galerii od początku działa przestrzeń dla sztuki, muzyki i wielu innych twórczych aktywności. Za przeszklonymi witrynami odbywają się warsztaty dla dzieci, wystawy artystyczne, wykłady naukowe. - "Scena w Galerii" to przestrzeń, gdzie teatr spotyka się z miastem. W miejscu załatwiania różnych spraw, będziemy rozmawiać o rzeczach codziennych - prywatnych i publicznych, lokalnych i globalnych. Będziemy rozmawiać poprzez spektakle, warsztaty, debaty, spotkania, czytania tekstów, dyskusje - wylicza dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk. Zaznacza, że to pierwszy raz w Polsce, gdy teatr publiczny na stałe gości w przestrzeni komercyjnej. - To także ciekawy eksperyment społeczno-artystyczny - uważa Talarczyk.

Społeczny repertuar

Z okazji uruchomienia sceny teatralnej w Galerii Katowickiej, Teatr Śląski wystawił tu spektakl "Kamienie", na podstawie prozy Grażyny Jagielskiej "Miłość z kamienia. Życie z korespondentem wojennym". Opowieść stworzona przez żonę Wojciecha Jagielskiego, jednego z najważniejszych polskich korespondentów wojennych, stała się kanwą dla przedstawienia o poświęceniu oraz niepewności.

W repertuarze "Sceny w Galerii" jeszcze w tym roku znajdują się dwie prapremiery: "Dextral" w reżyserii Katarzyny Pawłowskiej, będąca koprodukcją Teatru Śląskiego i Śląskiego Laboratorium Pedagogiki Teatru oraz "Sztuka mięsa" autorstwa Weroniki Murek, laureatki Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w reżyserii Roberta Talarczyka.

- Plan jest taki, by na scenie w Galerii pokazywać sztuki ambientowe o społecznym wydźwięku. Takie, które zainteresują również młodszą widownię - mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia. Na "Scenie w Galerii" odbywać się będą także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęcia dla studentów, pokazy etiud Studium Aktorskiego przy Teatrze Śląskim oraz czytanie fragmentów wybranych książek i reportaży. W Galerii Katowickiej, na poziomie +2, codziennie w godzinach od 16 do 20, działa także punkt informacji o Teatrze Śląskim oraz sprzedaży biletów. Klienci Galerii Katowickiej mają szanse otrzymać bilety na wybrane spektakle prezentowane na "Scenie w Galerii" w prezencie. Szczegółowe informacje o repertuarze i warunkach oferty dostępne są w Info Punkcie na poziomie 0 oraz na stronie galeriakatowicka.eu. Bilety na prapremierę "Dextrala" wygrać można również w konkursie dla naszych czytelników.

***

Listopadowy repertuar Sceny w Galerii:

21.11 Dextral, prapremiera o godz. 18

22.11 Dextral, godz. 16

29.11 Czytanie reportaży o katowickim dworcu. W samo południe. Godz. 12

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji