Artykuły

Warszawa. Prezydent Andrzej Duda podziękował Teatrowi Narodowemu

Prezydent Andrzej Duda w czwartek z okazji 250-lecia Teatru Narodowego dziękował instytucji za przechowywanie polskości.

Podkreślił, że na scenie Teatru Narodowego pokazywane są najważniejsze dzieła polskiej sztuki teatralnej, mocno osadzone w naszej tradycji. Wieczorem z okazji 250. rocznicy powstania Teatru Narodowego odbyła się premiera spektaklu "Kordian" w reżyserii Jana Englerta.

- Dziękuję za te wszystkie lata teatru, za jego narodowość, to znaczy za to, że na tej scenie właśnie są pokazywane najważniejsze dzieła naszej sztuki teatralnej, polskiej, tak mocno osadzone w naszej tradycji. (...) Powiem więcej, które de facto te tradycje stanowią, które ją zbudowały - powiedział po spektaklu prezydent.

Duda złożył podziękowania instytucji Teatru Narodowego za przechowywanie polskości. Dodał, że Teatr Narodowy był polskim teatrem od samego początku i polskość jest w nim głęboko zakorzeniona.

Prezydent przypomniał, że 50 lat temu na 200-lecie Teatru Narodowego "Kordiana" wyreżyserował Kazimierz Dejmek. "Dziękuję za "Kordiana", który został przygotowany przez pana dyrektora Jana Englerta. Sztuka była niezwykle ciekawa i myślę, ze będzie dyskutowana. Ale to właśnie stanowi chyba o jej wartości - dodał.

Prezydentowi na widowni towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Dyrektor Teatru Narodowego Krzysztof Torończyk powiedział, że na temat kształtu i zadań Teatru Narodowego dyskusje toczyły się i toczą nieustanie. - Moment najważniejszy w tych dyskusjach i stale obecny to poczucie odpowiedzialności samego teatru wobec wyjątkowych oczekiwań od sceny mającej status narodowej. Sceny, która powinna być punktem artystycznego odniesienia w tak fundamentalnych sprawach, jak misyjność, jak szacunek dla tradycji teatralnej, patriotyzm, a także edukacja teatralna młodego pokolenia - powiedział Torończyk.

Podkreślił, że zbudowanie tego fundamentu wymaga jednak nieustannych starań o najwyższą jakość artystyczną. - I to jest zobowiązanie, które identyfikuje zespół tego teatru z pojęciem instytucji narodowej - zaznaczył.

W spektaklu wystąpiło ponad 60 aktorów, w tym m.in. Jerzy Radziwiłłowicz, Danuta Stenka i Ewa Wiśniewska. Premierę przedstawienia połączono z galą jubileuszową w 250-lecie premiery komedii "Natręci" Józefa Bielawskiego. Spektakl ten jest uważany za pierwsze w dziejach przedstawienie publicznego teatru polskiego.

Do tej pory dramat Juliusza Słowackiego wystawiano na scenie narodowej pięciokrotnie, kolejno w latach 1930, 1956, 1965, 1967 i 1970. "Kordiana" w Teatrze Narodowym reżyserowali Juliusz Osterwa, Erwin Axer, Kazimierz Dejmek (dwukrotnie) oraz Adam Hanuszkiewicz. To powtórna inscenizacja dramatu przez Englerta. Reżyser wystawił "Kordiana" także w 1987 i 1994 r. (dla Teatru Polskiego i Teatru Telewizji). Sam grał m.in. postaci Mefistofelesa i Cara.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji